back to top

Here Are All The Winners From This Year's Logies Awards

Updating live.

Posted on

Gold Logie

Winner: Samuel Johnson – MollyGrant Denyer – Family Feud, The Great Australian Spelling Bee Jessica Marais – Love Child, The Wrong Girl Peter Helliar – The Project Rodger Corser – Doctor Doctor, The Doctor Blake MysteriesWaleed Aly – The Project
Twitter: @TVWEEKmag

Winner: Samuel Johnson – Molly

Grant Denyer – Family Feud, The Great Australian Spelling Bee

Jessica Marais – Love Child, The Wrong Girl

Peter Helliar – The Project

Rodger Corser – Doctor Doctor, The Doctor Blake Mysteries

Waleed Aly – The Project

Best New Talent

Winner: Rob Collins – Cleverman, The Wrong GirlHayley Magnus – The Wrong GirlPenny McNamee – Home And AwayShalom Brune-Franklin – Doctor Doctor Tiarnie Coupland – Love Child
Network Ten

Winner: Rob Collins – Cleverman, The Wrong Girl

Hayley Magnus – The Wrong Girl

Penny McNamee – Home And Away

Shalom Brune-Franklin – Doctor Doctor

Tiarnie Coupland – Love Child

Best Actress

Winner: Jessica Marais – Love Child, The Wrong Girl Asher Keddie: Offspring Deborah Mailman – Cleverman, Jack Irish, Offspring, Wolf CreekJessica Mauboy – The Secret DaughterMarta Dusseldorp – A Place To Call Home, Jack Irish, Janet King
Network Nine

Winner: Jessica Marais – Love Child, The Wrong Girl

Asher Keddie: Offspring

Deborah Mailman – Cleverman, Jack Irish, Offspring, Wolf Creek

Jessica Mauboy – The Secret Daughter

Marta Dusseldorp – A Place To Call Home, Jack Irish, Janet King

Best Actor

Winner: Samuel Johnson – MollyRodger Corser – Doctor Doctor, The Doctor Blake MysteriesCraig McLachlan – Deep Water, The Doctor Blake Mysteries, The Wrong Girl Erik Thomson – 800 Words Richard Roxburgh – Rake
Seven Network

Winner: Samuel Johnson – Molly

Rodger Corser – Doctor Doctor, The Doctor Blake Mysteries

Craig McLachlan – Deep Water, The Doctor Blake Mysteries, The Wrong Girl

Erik Thomson – 800 Words

Richard Roxburgh – Rake

Best Lifestyle Program

Winner: The Living RoomBetter Homes And GardensGardening AustraliaLuke Warm SexSelling Houses Australia
Getty

Winner: The Living Room

Better Homes And Gardens

Gardening Australia

Luke Warm Sex

Selling Houses Australia

Best Sports Program

Winner: The NRL Footy ShowIn Rio TodayMonday Night With Matty JohnsThe AFL Footy ShowWide World Of Sports
Twitter: @hashtag

Winner: The NRL Footy Show

In Rio Today

Monday Night With Matty Johns

The AFL Footy Show

Wide World Of Sports

Best Factual Program

Winner: Gogglebox AustraliaAustralian StoryBondi Rescue Bondi Vet Todd Sampson's Body Hack
Twitter: @hashtag

Winner: Gogglebox Australia

Australian Story

Bondi Rescue

Bondi Vet

Todd Sampson's Body Hack

Best Entertainment Program

Winner: Have You Been Paying Attention? Anh’s Brush With FameFamily FeudThe Voice Australia Upper Middle Bogan
Network Ten

Winner: Have You Been Paying Attention?

Anh’s Brush With Fame

Family Feud

The Voice Australia

Upper Middle Bogan

Best Reality Program

Winner: The BlockAustralian SurvivorI'm A Celebrity... Get Me Out Of Here!MasterChef AustraliaMy Kitchen Rules
Network Nine

Winner: The Block

Australian Survivor

I'm A Celebrity... Get Me Out Of Here!

MasterChef Australia

My Kitchen Rules

Best Presenter

Winner: Waleed Aly – The Project Amanda Keller – The Living RoomCarrie Bickmore – The ProjectGrant Denyer – Family Feud Sarah Harris – Shark Tank, Studio 10
Network Ten

Winner: Waleed Aly – The Project

Amanda Keller – The Living Room

Carrie Bickmore – The Project

Grant Denyer – Family Feud

Sarah Harris – Shark Tank, Studio 10

Best Drama Program

Winner: Molly 800 Words Doctor, Doctor Home And Away OffspringWentworth
Network Seven

Winner: Molly

800 Words

Doctor, Doctor

Home And Away

Offspring

Wentworth

Best News Panel or Current Affairs Program

Winner: The ProjectFour CornersStudio 10SunriseToday
Network Ten

Winner: The Project

Four Corners

Studio 10

Sunrise

Today

Most Outstanding Newcomer

WInner: Elias Anton – BarracudaGeraldine Hakewill – WantedHunter Page-Lochard – ClevermanRob Collins – ClevermanTilda Cobham-Hervey – The Kettering Incident
ABC

WInner: Elias Anton – Barracuda

Geraldine Hakewill – Wanted

Hunter Page-Lochard – Cleverman

Rob Collins – Cleverman

Tilda Cobham-Hervey – The Kettering Incident

Most Outstanding Supporting Actor

Winner: Damon Herriman – Secret CityBen Oxenbould – Deep WaterMatt Nable – BarracudaRick Donald – 800 WordsRyan Johnson – Doctor Doctor
Foxtel

Winner: Damon Herriman – Secret City

Ben Oxenbould – Deep Water

Matt Nable – Barracuda

Rick Donald – 800 Words

Ryan Johnson – Doctor Doctor

Most Outstanding Supporting Actress

Winner: Debra Lawrance – Please Like MeDeborah Mailman – Wolf CreekJenni Baird – A Place To Call HomeNicole da Silva – WentworthVictoria Haralabidou – Barracuda
ABC

Winner: Debra Lawrance – Please Like Me

Deborah Mailman – Wolf Creek

Jenni Baird – A Place To Call Home

Nicole da Silva – Wentworth

Victoria Haralabidou – Barracuda

Most Outstanding Sports Coverage

Winner: Rio 2016 Olympic Games2016 NRL Grand Final2016 Supercars Supercheap Auto Bathurst 1000 2016 AFL Grand Final Cricket: KFC Big Bash League
Network Seven

Winner: Rio 2016 Olympic Games

2016 NRL Grand Final

2016 Supercars Supercheap Auto Bathurst 1000

2016 AFL Grand Final

Cricket: KFC Big Bash League

Most Outstanding Miniseries or Telemovie

Winner: The Kettering IncidentBarracuda Deep Water MollySecret City
Showcase / Foxtel

Winner: The Kettering Incident

Barracuda

Deep Water

Molly

Secret City

Most Outstanding Actress

Winner: Anna Torv – Secret City Danielle Cormack – WentworthElizabeth Debicki –The Kettering IncidentJessica Marais – Love ChildMarta Dusseldorp – Janet KingYael Stone – Deep Water
Foxtel

Winner: Anna Torv – Secret City

Danielle Cormack – Wentworth

Elizabeth Debicki –The Kettering Incident

Jessica Marais – Love Child

Marta Dusseldorp – Janet King

Yael Stone – Deep Water

Most Outstanding Actor

Winner: Henry Nixon – The Kettering IncidentNoah Taylor – Deep WaterRichard Roxburgh – RakeRodger Corser – Doctor DoctorSamuel Johnson – Molly
Foxtel

Winner: Henry Nixon – The Kettering Incident

Noah Taylor – Deep Water

Richard Roxburgh – Rake

Rodger Corser – Doctor Doctor

Samuel Johnson – Molly

Most Outstanding Drama Series

Winner: A Place To Call HomeClevermanRake The Code Wentworth
Foxtel

Winner: A Place To Call Home

Cleverman

Rake

The Code

Wentworth