back to top

Here Are All The Winners From This Year's Logies Awards

Updating live.

Posted on

Best Reality

Winner: The Block, NINE NETWORKI'm A Celebrity… Get Me Out Of Here!, NETWORK TENMasterChef Australia, NETWORK TENMy Kitchen Rules, CHANNEL SEVENThe Bachelorette, Australia NETWORK TEN
Channel 9

Winner: The Block, NINE NETWORK

I'm A Celebrity… Get Me Out Of Here!, NETWORK TEN

MasterChef Australia, NETWORK TEN

My Kitchen Rules, CHANNEL SEVEN

The Bachelorette, Australia NETWORK TEN

Best Actor

Winner: ERIK THOMSON - 800 Words, CHANNEL SEVENCRAIG MCLACHLAN - The Doctor Blake Mysteries, ABCFIRASS DIRANI - House Husbands, NINE NETWORKJOSH THOMAS - Please Like Me, ABCSTEPHEN PEACOCKE - Home And Away, CHANNEL SEVEN
Channel 7

Winner: ERIK THOMSON - 800 Words, CHANNEL SEVEN

CRAIG MCLACHLAN - The Doctor Blake Mysteries, ABC

FIRASS DIRANI - House Husbands, NINE NETWORK

JOSH THOMAS - Please Like Me, ABC

STEPHEN PEACOCKE - Home And Away, CHANNEL SEVEN

Best Entertainment Program

Channel Ten

Winner: Family Feud, NETWORK TEN

Gruen, ABC

Have You Been Paying Attention?, NETWORK TEN

The Voice, NINE NETWORK

The X Factor Australia, CHANNEL SEVEN

Most Outstanding Comedy Program

Winner: Shaun Micallef's Mad As Hell, ABCNo Activity, STANOpen Slather, FOXTEL – THE COMEDY CHANNELPlease Like Me, ABCUtopia, ABC
ABC

Winner: Shaun Micallef's Mad As Hell, ABC

No Activity, STAN

Open Slather, FOXTEL – THE COMEDY CHANNEL

Please Like Me, ABC

Utopia, ABC

Best Actress

Channel 7
Channel 7

Winner: JESSICA MARAIS - Love Child, NINE NETWORK

BONNIE SVEEN - Home And Away, CHANNEL SEVEN

ESSIE DAVIS - Miss Fisher's Murder Mysteries, ABC

JULIA MORRIS - House Husbands, NINE NETWORK

MARTA DUSSELDORP - A Place To Call Home, FOXTEL – SOHO

Best Drama Program

Winner: Home And Away, CHANNEL SEVEN800 Words, CHANNEL SEVENA Place To Call Home, FOXTEL – SOHOHouse Husbands, NINE NETWORKLove Child, NINE NETWORK
Channel 7

Winner: Home And Away, CHANNEL SEVEN

800 Words, CHANNEL SEVEN

A Place To Call Home, FOXTEL – SOHO

House Husbands, NINE NETWORK

Love Child, NINE NETWORK

Best New Talent

Winner: ADAM DOVILE - Better Homes And Gardens, CHANNEL SEVENBENSON JACK ANTHONY - 800 Words, CHANNEL SEVENDAN REILLY - The Block, NINE NETWORKJOEL JACKSON - Deadline Gallipoli/ Peter Allen: Not The Boy Next Door, FOXTEL – SHOWCASE/ CHANNEL SEVENPIA MILLER - Home And Away, CHANNEL SEVEN
Channel 7

Winner: ADAM DOVILE - Better Homes And Gardens, CHANNEL SEVEN

BENSON JACK ANTHONY - 800 Words, CHANNEL SEVEN

DAN REILLY - The Block, NINE NETWORK

JOEL JACKSON - Deadline Gallipoli/ Peter Allen: Not The Boy Next Door, FOXTEL – SHOWCASE/ CHANNEL SEVEN

PIA MILLER - Home And Away, CHANNEL SEVEN

Most Outstanding Supporting Actor

Winner: TIM MINCHIN - The Secret River, ABCDAN WYLLIE - Jimmy, No Activity, STANDAVID BERRY - James Bligh, A Place To Call Home, FOXTEL – SOHORYAN CORR - Corporal Macdonald, Banished, FOXTEL – BBC FIRST
ABC

Winner: TIM MINCHIN - The Secret River, ABC

DAN WYLLIE - Jimmy, No Activity, STAN

DAVID BERRY - James Bligh, A Place To Call Home, FOXTEL – SOHO

RYAN CORR - Corporal Macdonald, Banished, FOXTEL – BBC FIRST

Best Presenter

Winner: WALEED ALY - The Project, NETWORK TENAMANDA KELLER - The Living Room, NETWORK TENCARRIE BICKMORE - The Project, NETWORK TENGRANT DENYER - Family Feud/ The Great Australian Spelling Bee, NETWORK TENLEE LIN CHIN - SBS World News/The Feed, SBS
Channel 10

Winner: WALEED ALY - The Project, NETWORK TEN

AMANDA KELLER - The Living Room, NETWORK TEN

CARRIE BICKMORE - The Project, NETWORK TEN

GRANT DENYER - Family Feud/ The Great Australian Spelling Bee, NETWORK TEN

LEE LIN CHIN - SBS World News/The Feed, SBS

Most Outstanding Sports Coverage

Winner: KFC T20 Big Bash League, NETWORK TEN2015 Australian Open, CHANNEL SEVEN/7TWOEmirates Melbourne Cup, CHANNEL SEVENNRL Telstra Premiership Grand Final, NINE NETWORKHolden State Of Origin II, NINE NETWORK
Channel 9

Winner: KFC T20 Big Bash League, NETWORK TEN

2015 Australian Open, CHANNEL SEVEN/7TWO

Emirates Melbourne Cup, CHANNEL SEVEN

NRL Telstra Premiership Grand Final, NINE NETWORK

Holden State Of Origin II, NINE NETWORK

Best Lifestyle Program

Winner: The Living Room, NETWORK TENBetter Homes And Gardens, CHANNEL SEVENGardening Australia, ABCGetaway, NINE NETWORKSelling Houses Australia, FOXTEL – THE LIFESTYLE CHANNEL
Channel 10

Winner: The Living Room, NETWORK TEN

Better Homes And Gardens, CHANNEL SEVEN

Gardening Australia, ABC

Getaway, NINE NETWORK

Selling Houses Australia, FOXTEL – THE LIFESTYLE CHANNEL

Best Sports Program

AFL 360, FOXTEL – FOX FOOTYMarngrook Footy Show, NITVThe AFL Footy Show, NINE NETWORKThe NRL Footy Show, NINE NETWORKWide World Of Sports, NINE NETWORK
Nine Network

AFL 360, FOXTEL – FOX FOOTY

Marngrook Footy Show, NITV

The AFL Footy Show, NINE NETWORK

The NRL Footy Show, NINE NETWORK

Wide World Of Sports, NINE NETWORK

Best News Panel or Current Affairs Program

60 Minutes, NINE NETWORKQ&A, ABCSunrise, CHANNEL SEVENThe Project, NETWORK TENToday, NINE NETWORK
Network Ten

60 Minutes, NINE NETWORK

Q&A, ABC

Sunrise, CHANNEL SEVEN


The Project, NETWORK TEN

Today, NINE NETWORK

Gold Logie

CARRIE BICKMORE - The Project, NETWORK TENESSIE DAVIS - Miss Fisher's Murder Mysteries, ABCGRANT DENYER - Family Feud/The Great Australian Spelling Bee, NETWORK TENLEE LIN CHIN - SBS World News/The Feed, SBSSCOTT CAM - The Block/ Reno Rumble, NINE NETWORKWALEED ALY - The Project, NETWORK TEN
Network Ten

CARRIE BICKMORE - The Project, NETWORK TEN

ESSIE DAVIS - Miss Fisher's Murder Mysteries, ABC

GRANT DENYER - Family Feud/The Great Australian Spelling Bee, NETWORK TEN

LEE LIN CHIN - SBS World News/The Feed, SBS

SCOTT CAM - The Block/ Reno Rumble, NINE NETWORK

WALEED ALY - The Project, NETWORK TEN

Best Factual Program

Australian Story, ABCBondi Rescue, NETWORK TENBondi Vet, NETWORK TENGogglebox, FOXTEL – THE LIFESTYLE CHANNEL/NETWORK TENWho Do You Think You Are?, SBS
Lifestyle Network

Australian Story, ABC

Bondi Rescue, NETWORK TEN

Bondi Vet, NETWORK TEN

Gogglebox, FOXTEL – THE LIFESTYLE CHANNEL/NETWORK TEN

Who Do You Think You Are?, SBS

Most Outstanding Actor

ALEX DIMITRIADES - Matt Bashir, The Principal, SBSHUGH DANCY - Ellis Ashmead Bartlett, Deadline Gallipoli, FOXTEL – SHOWCASEMALCOLM KENNARD - Ivan Milat, Catching Milat, CHANNEL SEVENPATRICK BRAMMALL - James Hayes, Glitch, ABCSAM NEILL - Lang Hancock, House Of Hancock, NINE NETWORK
SBS

ALEX DIMITRIADES - Matt Bashir, The Principal, SBS

HUGH DANCY - Ellis Ashmead Bartlett, Deadline Gallipoli, FOXTEL – SHOWCASE

MALCOLM KENNARD - Ivan Milat, Catching Milat, CHANNEL SEVEN

PATRICK BRAMMALL - James Hayes, Glitch, ABC

SAM NEILL - Lang Hancock, House Of Hancock, NINE NETWORK

Most Outstanding Actress

DEBORAH MAILMAN - Lorraine, Redfern Now: Promise Me, ABCESSIE DAVIS - Phryne Fisher, Miss Fisher's Murder Mysteries, ABCMANDY MCELHINNEY - Gina Rinehart, House Of Hancock, NINE NETWORKPAMELA RABE - Joan Ferguson, Wentworth, FOXTEL – SOHOSARAH SNOOK - Anna Ivin, The Beautiful Lie, ABC
ABC

DEBORAH MAILMAN - Lorraine, Redfern Now: Promise Me, ABC

ESSIE DAVIS - Phryne Fisher, Miss Fisher's Murder Mysteries, ABC

MANDY MCELHINNEY - Gina Rinehart, House Of Hancock, NINE NETWORK

PAMELA RABE - Joan Ferguson, Wentworth, FOXTEL – SOHO

SARAH SNOOK - Anna Ivin, The Beautiful Lie, ABC

Most Outstanding Supporting Actress

CELIA IRELAND - Liz Birdsworth, Wentworth, FOXTEL – SOHOEMILY BARCLAY - Sarah Hayes, Glitch, ABCHARRIET DYER - Patricia Saunders, Love Child, NINE NETWORKJENNI BAIRD - Regina Standish, A Place To Call Home, FOXTEL – SOHORARRIWUY HICK - Robyn Davis, Redfern Now: Promise Me, ABC
Foxtel / Soho

CELIA IRELAND - Liz Birdsworth, Wentworth, FOXTEL – SOHO

EMILY BARCLAY - Sarah Hayes, Glitch, ABC

HARRIET DYER - Patricia Saunders, Love Child, NINE NETWORK

JENNI BAIRD - Regina Standish, A Place To Call Home, FOXTEL – SOHO

RARRIWUY HICK - Robyn Davis, Redfern Now: Promise Me, ABC

Most Outstanding Drama Series

800 Words, CHANNEL SEVENA Place To Call Home, FOXTEL – SOHOGlitch, ABCLove Child, NINE NETWORKWentworth, FOXTEL – SOHO
ABC

800 Words, CHANNEL SEVEN

A Place To Call Home, FOXTEL – SOHO

Glitch, ABC

Love Child, NINE NETWORK

Wentworth, FOXTEL – SOHO

Most Outstanding Miniseries or Telemovie

Deadline Gallipoli, FOXTEL – SHOWCASEHouse Of Hancock, NINE NETWORKPeter Allen: Not The Boy Next Door, CHANNEL SEVENThe Beautiful Lie, ABCThe Secret River, ABC
ABC

Deadline Gallipoli, FOXTEL – SHOWCASE

House Of Hancock, NINE NETWORK

Peter Allen: Not The Boy Next Door, CHANNEL SEVEN

The Beautiful Lie, ABC

The Secret River, ABC

Most Outstanding Entertainment Program

Gruen, ABCHave You Been Paying Attention?, NETWORK TENThe Voice, NINE NETWORKThe Weekly With Charlie Pickering, ABCThe X Factor Australia, CHANNEL SEVEN
ABC

Gruen, ABC

Have You Been Paying Attention?, NETWORK TEN

The Voice, NINE NETWORK

The Weekly With Charlie Pickering, ABC

The X Factor Australia, CHANNEL SEVEN

Most Outstanding Children's Program

Bottersnikes & Gumbles, CHANNEL SEVENBushwhacked!, ABC3Little Lunch, ABC3Play Along With Sam, FOXTEL – NICK JR.Ready For This, ABC3
ABC

Bottersnikes & Gumbles, CHANNEL SEVEN

Bushwhacked!, ABC3

Little Lunch, ABC3

Play Along With Sam, FOXTEL – NICK JR.

Ready For This, ABC3

Most Outstanding News Coverage

"Iraq-Syria War Coverage" - ABC 7pm News, ABC"Liberal Leadership Crisis: Abbott V Turnbull", FOXTEL – SKY NEWS LIVE"Migrant Crisis – Special Report" - ABC 7pm News, ABC"Paris Attack" - Seven News, CHANNEL SEVEN"Parramatta Shooting" - Seven News, CHANNEL SEVEN
Channel Seven

"Iraq-Syria War Coverage" - ABC 7pm News, ABC

"Liberal Leadership Crisis: Abbott V Turnbull", FOXTEL – SKY NEWS LIVE

"Migrant Crisis – Special Report" - ABC 7pm News, ABC

"Paris Attack" - Seven News, CHANNEL SEVEN

"Parramatta Shooting" - Seven News, CHANNEL SEVEN

Most Outstanding Public Affairs Report

"Catching A Monster" - 60 Minutes, NINE NETWORK"Hitting Home" - Hitting Home, ABC"Making A Killing" - Four Corners, ABC"The Killing Season" - The Killing Season, ABC"The Siege Survivors" - 60 Minutes, NINE NETWORK
ABC

"Catching A Monster" - 60 Minutes, NINE NETWORK

"Hitting Home" - Hitting Home, ABC

"Making A Killing" - Four Corners, ABC

"The Killing Season" - The Killing Season, ABC

"The Siege Survivors" - 60 Minutes, NINE NETWORK