back to top
Food

Guess How Much This Hipster Fucking Food Costs

And you thought Whole Foods was expensive.

Posted on
  1. 1. Guess how much the hipster version of maple syrup costs:

    mouth.com
    Correct
    Incorrect
    $6.99
    Correct
    Incorrect
    $8.25
    Correct
    Incorrect
    $10.99
    Correct
    Incorrect
    $16.25
    Correct!
    Wrong!

    Damn, Bobo! You make some fancy-ass maple syrup.

  2. 2. Regular Marshmallow Fluff costs $1.94 for 16 oz. How much do you think Kerfluffle costs?

    mouth.com
    Correct
    Incorrect
    $7
    Correct
    Incorrect
    $9
    Correct
    Incorrect
    $13
    Correct
    Incorrect
    $16
    Correct!
    Wrong!

    This shizz costs a whopping $13! It does contain organic peanuts, so...that's something.

  3. 3. This ain't Hellmann's. It's Empire Mayonnaise, made in Brooklyn. What do you suppose it'll cost you?

    empiremayo.com
    Correct
    Incorrect
    $5
    Correct
    Incorrect
    $6
    Correct
    Incorrect
    $8
    Correct
    Incorrect
    $9
    Correct!
    Wrong!

    You'll pay $8 for a jar of mayo! After all, it is made in small batches by Sam Mason himself. (Who?)

  4. 4. How about this fish sauce, which, keep in mind, costs like $2 from an Asian grocery store.

    amazon.com
    Correct
    Incorrect
    $10.50
    Correct
    Incorrect
    $16.50
    Correct
    Incorrect
    $21.50
    Correct
    Incorrect
    $32.50
    Correct!
    Wrong!

    It costs $21.50, aka half of my average weekly grocery bill.

  5. 5. "Skinny & Co. started with two brothers on a trip to Vietnam." How much do you think these two brothers want for their coconut oil?

    food52.com
    Correct
    Incorrect
    $8
    Correct
    Incorrect
    $19
    Correct
    Incorrect
    $30
    Correct
    Incorrect
    $35
    Correct!
    Wrong!

    $30 for a jar of coconut oil! SMDH. But, can I ask, do the two brothers have beards?

  6. 6. How much do you suppose this wine bottle–sized sparkling grape juice costs?

    mouth.com
    Correct
    Incorrect
    $6
    Correct
    Incorrect
    $11
    Correct
    Incorrect
    $15
    Correct
    Incorrect
    $20
    Correct!
    Wrong!

    For $20 — Welch's, it is not.

  7. 7. Let's move onto some savory provisions! How much for this bag o' salt?

    Correct
    Incorrect
    $7.25
    Correct
    Incorrect
    $14.25
    Correct
    Incorrect
    $18.25
    Correct
    Incorrect
    $20.25
    Correct!
    Wrong!

    SALT SNOBS UNITE for $14 bags of salty flakes.

  8. 8. What do you suppose the premium is on these garlic dill pickles with a quirky, recycled-looking label?

    mouth.com
    Correct
    Incorrect
    $5.25
    Correct
    Incorrect
    $7.25
    Correct
    Incorrect
    $12.25
    Correct
    Incorrect
    $15.25
    Correct!
    Wrong!

    It's $15.25, which comes out to, like, $4 per pickle, no joke.

  9. 9. How about this beautifully packaged bottle of apple vinegar?

    food52.com
    Correct
    Incorrect
    $20
    Correct
    Incorrect
    $40
    Correct
    Incorrect
    $60
    Correct
    Incorrect
    $80
    Correct!
    Wrong!

    Yes, it costs $60, but the bottle is very pretty and the apples were probably "foraged" by Gwyneth Paltrow's butler or something.

  10. 10. OK! How about this white wine vinegar?

    mikuniwildharvest.com
    Correct
    Incorrect
    $14.95
    Correct
    Incorrect
    $19.95
    Correct
    Incorrect
    $21.95
    Correct
    Incorrect
    $27.95
    Correct!
    Wrong!

    You pay $27.95 for vinegar when the label looks like one of those fancy chalkboard signs, apparently.

  11. 11. What do you suppose this jar of hipster horseradish costs?

    mouth.com
    Correct
    Incorrect
    $8
    Correct
    Incorrect
    $13
    Correct
    Incorrect
    $15
    Correct
    Incorrect
    $18
    Correct!
    Wrong!

    $13 for horseradish? Ish don't think so!

Top trending videos

Watch more BuzzFeed Video Caret right

Top trending videos

Watch more BuzzFeed Video Caret right
Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.