back to top
Food

Can You Guess Which Hipster Snack Is The Most Expensive?

¯\_(ツ)_/¯

Posted on
  1. Thinkstock / Natalie Brown / BuzzFeed
    Rick's Picks Mean Beans:
    Via murrayscheese.com
    Rick's Picks Mean Beans: "a spicy take on what Rick's Mom in Vermont calls 'dilly beans'"
    Nearly Naked Kale Chips:
    Via healthycrunch.com!product-page/c6np/9d9fef16-dd48-12f1-4204-24cc97b47176
    Nearly Naked Kale Chips: "a light, undressed nut-free natural blend"
    Via healthycrunch.com!product-page/c6np/9d9fef16-dd48-12f1-4204-24cc97b47176
    Liddabit Sweets Beer & Pretzel Caramels:
    Via food52.com
    Liddabit Sweets Beer & Pretzel Caramels: "reduces down Brooklyn Brewery’s Brown Ale and East India Pale Ale and stirs it into their caramel"
    Original Badass Power Cookie:
    Via badasspowercookie.com
    Original Badass Power Cookie: "packed with nutrient dense sea vegetables"
    Jacobsen Salt Co. Salty Black Licorice:
    Via jacobsensalt.com
    Jacobsen Salt Co. Salty Black Licorice: "a chewy black confection with notes of caramel, molasses and anise"
    Mama O's Original Premium Kimchi:
    Via kimchirules.com
    Mama O's Original Premium Kimchi: "original Napa cabbage kimchi made with fish sauce"
    Bazzini's Pistachios:
    Via murrayscheese.com
    Bazzini's Pistachios: "Ingredients: pistachios, salt"
    Mah Ze Dahr shortbread cookies, 1 dozen:
    Via mahzedahrbakery.com!/product/vanilla-bean-shortbread/
    Mah Ze Dahr shortbread cookies, 1 dozen: "made with pure Madagascar vanilla bean paste and deliciously salted butter"
    Via mahzedahrbakery.com!/product/vanilla-bean-shortbread/
    All-Natural Spiced Nuts, 5-Flavor Variety Pack:
    Via food52.com
    All-Natural Spiced Nuts, 5-Flavor Variety Pack: "all about the crunch, the nuts, and the awesome flavor combinations"

Can You Guess Which Hipster Snack Is The Most Expensive?

You got: Sorry, these pickled green beans are $13.99 per jar, but not the most expensive snack on the list!
Sorry, these pickled green beans are $13.99 per jar, but not the most expensive snack on the list!
murrayscheese.com
Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app
You got: You actually found the cheapest thing on this list — these cookies are about $2.60 each.
You actually found the cheapest thing on this list — these cookies are about $2.60 each.
badasspowercookie.com
Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app
You got: While $4 for 25 grams of dried kale is expensive, it's not the most expensive snack here!
While $4 for 25 grams of dried kale is expensive, it's not the most expensive snack here!
healthycrunch.com!product-page/c6np/9d9fef16-dd48-12f1-4204-24cc97b47176
Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app
You got: Nope! This $13 bag of artisanal licorice is definitely not the most expensive snack here.
Nope! This $13 bag of artisanal licorice is definitely not the most expensive snack here.
jacobsensalt.com
Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app
You got: $16 for one jar of kimchi is a chunk of change, but not as much as the most expensive snack on this list!
$16 for one jar of kimchi is a chunk of change, but not as much as the most expensive snack on this list!
kimchirules.com
Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app
You got: Yeah, paying $16.99 for a pound of pistachios is a chunk of change, but not the biggest chunk!
Yeah, paying $16.99 for a pound of pistachios is a chunk of change, but not the biggest chunk!
murrayscheese.com
Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app
You got: That fancy vanilla drags the price of these babies up to $15/dozen, but that's nothing compared to the most expensive snack here!
That fancy vanilla drags the price of these babies up to $15/dozen, but that's nothing compared to the most expensive snack here!
mahzedahrbakery.com!/product/vanilla-bean-shortbread/
Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app
You got: The 5-pack of nuts comes to $28 total (that's $5.60 for each 2.6-ounce bag), but isn't as pricey as the priciest here.
The 5-pack of nuts comes to $28 total (that's $5.60 for each 2.6-ounce bag), but isn't as pricey as the priciest here.
food52.com
Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app
You got: YOU FOUND IT! This single bag of 24 beer caramels costs $35.

I bet they're pretty tasty, though.

YOU FOUND IT! This single bag of 24 beer caramels costs $35.
food52.com
Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app

Every. Tasty. Video. EVER. The new Tasty app is here!

Dismiss