back to top

Guys, You're Gonna Have A Really Hard Time Passing This Logic Test

Seriously, this will be difficult.

Posted on

ATTENTION: This post contains THREE different quizzes (four, if you count the bonus), and they get more difficult as you go along.

Below, I'm going to present you with three different scenarios. For each scenario, I'll also provide you with a few clues that should clear things up a LITTLE, but not completely. Then, you'll have to answer a few questions.

Advertisement
  1. Which racer finished in first place?
    Correct
    Incorrect
    JANE
    Correct
    Incorrect
    SARAH
    Correct
    Incorrect
    ELAMIN
    Correct
    Incorrect
    ISHMAEL
    Correct!
    Wrong!

    Jane came in first.

  2. In what month was the racer who finished second born?
    Correct
    Incorrect
    MARCH
    Correct
    Incorrect
    APRIL
    Correct
    Incorrect
    MAY
    Correct
    Incorrect
    JUNE
    Correct!
    Wrong!

    The racer who finished second was born in June.

  3. In which place did Elamin finish?
    Correct
    Incorrect
    1st
    Correct
    Incorrect
    2nd
    Correct
    Incorrect
    3rd
    Correct
    Incorrect
    4th
    Correct!
    Wrong!

    Elamin finished in third place.

  4. Which racer was born in March?
    Correct
    Incorrect
    JANE
    Correct
    Incorrect
    SARAH
    Correct
    Incorrect
    ELAMIN
    Correct
    Incorrect
    ISHMAEL
    Correct!
    Wrong!

    Elamin was born in March.

Advertisement
Advertisement
  1. Which person bought a banana?
    Correct
    Incorrect
    JANE
    Correct
    Incorrect
    SARAH
    Correct
    Incorrect
    ELAMIN
    Correct
    Incorrect
    ISHMAEL
    Correct!
    Wrong!

    Sarah bought the banana.

  2. Which fruit cost $2?
    Correct
    Incorrect
    APPLE
    Correct
    Incorrect
    BANANA
    Correct
    Incorrect
    ORANGE
    Correct
    Incorrect
    PEAR
    Correct!
    Wrong!

    The pear cost $2.

  3. How much money did Jane spend?
    Correct
    Incorrect
    $1
    Correct
    Incorrect
    $2
    Correct
    Incorrect
    $3
    Correct
    Incorrect
    $4
    Correct!
    Wrong!

    Jane spent $4.

  4. Which person bought the pear?
    Correct
    Incorrect
    JANE
    Correct
    Incorrect
    SARAH
    Correct
    Incorrect
    ELAMIN
    Correct
    Incorrect
    ISHMAEL
    Correct!
    Wrong!

    Ishmael bought the pear.

Advertisement
  1. How many doughnuts were there?
    Correct
    Incorrect
    6
    Correct
    Incorrect
    8
    Correct
    Incorrect
    10
    Correct
    Incorrect
    12
    Correct!
    Wrong!

    There were 10 doughnuts.

  2. Which confection did Ishmael eat?
    Correct
    Incorrect
    COOKIES
    Correct
    Incorrect
    DOUGHNUTS
    Correct
    Incorrect
    MUFFINS
    Correct
    Incorrect
    BROWNIES
    Correct!
    Wrong!

    Ishmael ate brownies.

  3. Which person ate 6 items?
    Correct
    Incorrect
    JANE
    Correct
    Incorrect
    SARAH
    Correct
    Incorrect
    ELAMIN
    Correct
    Incorrect
    ISHMAEL
    Correct!
    Wrong!

    Sarah ate 6 items.

  4. Which person ate the cookies?
    Correct
    Incorrect
    JANE
    Correct
    Incorrect
    SARAH
    Correct
    Incorrect
    ELAMIN
    Correct
    Incorrect
    ISHMAEL
    Correct!
    Wrong!

    Elamin ate the cookies.

  1. Bonus question: Did the person who ate muffins eat 12 of them?
    Correct
    Incorrect
    YES
    Correct
    Incorrect
    NO
    Correct!
    Wrong!

    Sarah ate the muffins, but she only ate 6 of them.

 
Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.