go to content

Only A Food Whiz Can Pass This Quiz

Do you know which meal is actually a whole lotta cheddar?

Posted on
  1. Correct!
    Wrong!

    You can get the rattlesnake and rabbit hotdog on the left for only $8.50. The fancy dog on the right costs a whopping $169!

    Via youtube.com
  2. Correct!
    Wrong!

    The beaut on the right is $72, while that glorious steak on the left is $306! WOWZA! That’s one expensive cow.

    Via youtube.com
  3. Correct!
    Wrong!

    The nigiri platter is $18, and the spicy scallop roll is only $2.95!

    Via youtube.com
  4. Correct!
    Wrong!

    That’s right! The cheesy monster on the left is $18, and the lobster-topped puppy on the right is...wait for it…$777!

    Via youtube.com
  5. Correct!
    Wrong!

    The pizza on the right only has three ingredients, but the truffle on top is what jacks this pie’s price up to $135. And while the perfectly symmetrical work of art on the left looks like a million bucks, it actually costs $23.

    Via youtube.com
  6. Correct!
    Wrong!

    Yup, those are TRUFFLES! And if you were paying attention during the pizza question, you would know that truffles = moola! The cheesy truffle pasta on the right is $100, and the mountain of steamy goodness on the left is only $8.25!

    Via youtube.com
  7. Correct!
    Wrong!

    Believe it or not, you can get the endless supply of meat on the left for only $24 per person, while the magnificent feast on the right adds up to $346!

    Via youtube.com
  8. Correct!
    Wrong!

    Yup, those chocolatey layers of heaven add up to $48, and the beautiful berry-filled dream on the right is $26.75.

    Via youtube.com

Only A Food Whiz Can Pass This Quiz

Sooooo, food is nacho thing. Get it? Not your...thing? Or you are just really bad at guessing. Either way, you have so much to learn! Why don’t you start your educational journey with that truffle pizza? FOR KNOWLEDGE!

Tap to play GIF Tap to play GIF
imgur.com
Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app

You get an A for effort! You probably enjoyed looking at these beautifully delicious meals, but only a true food expert would be able to tell which is more expensive. It’s okay though — some people are only meant to eat food instead of being experts on it!

Tap to play GIF Tap to play GIF
youtube.com
Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app

You and food make a pretty great pear! You are definitely a foodie and know an expensive meal when you see one. But you still have more to learn in order to be a true culinary connoisseur!

Tap to play GIF Tap to play GIF
imgur.com
Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app

Holy chip! You are actually a food genius! Are you sure you aren’t a food critic? Because you should be. Apologies for even doubting your skills. You should go treat yourself to that $169 hot dog because you deserve it!

Tap to play GIF Tap to play GIF
Cartoon Network
Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app

*Prices and menus may have changed since videos were produced.

Design by James Devogelear

To learn more about tasty meals at a variety of prices, check out Worth It on BuzzFeed Video. And keep your eyes peeled for new Season 2 episodes coming out every Sunday!

View this video on YouTube

youtube.com

Every. Tasty. Video. EVER. The new Tasty app is here!

Dismiss