go to content
Community

Grocery Games: Northern Canada Edition!

Are you a Northern Food price expert? Take our quiz to find out!

Posted on
  1. How much is this fruit tray in Igloolik, NU?

    How much do you think people in Northern Canada have to pay for this tray containing assorted pre-cut fruit and dip.
    Facebook

    How much do you think people in Northern Canada have to pay for this tray containing assorted pre-cut fruit and dip.

    $7.99
    $15.69
    $25.90
    $46.73
    Correct!
    Wrong!

    A whopping $46.73

    A whopping $46.73
    Via Facebook
  2. How much does this Kraft Dinner Cost in Northern Canada?

    Due to the high food prices in Northern Canada, families often resort to cheaper, low-nutrition foods like Kraft Dinner to put food on the table
    Facebook

    Due to the high food prices in Northern Canada, families often resort to cheaper, low-nutrition foods like Kraft Dinner to put food on the table

    $2.00
    $3.68
    $4.39
    $6.21
    Correct!
    Wrong!

    $4.39!

    Even low-budget foods with little nutritional benefit cost a pretty penny in Northern Canadian communities

    $4.39!
    Via Facebook
  3. How much does this pack of green peppers cost in Northern Canada?

    Vegetables are an important part of any diet - How much does this pack of green peppers cost in Northern Canada?
    Facebook

    Vegetables are an important part of any diet - How much does this pack of green peppers cost in Northern Canada?

    $2.99
    $5.99
    $10.99
    $15.99
    Correct!
    Wrong!

    $15.99!

    At this northern Canadian grocery store, a pack of Green Peppers will cost you $15.99!

    $15.99!
    Via Facebook
  4. How much does a family pack of chicken breast cost in Northern Canada?

    Facebook
    $8.55
    $18.32
    $27.99
    $36.69
    Correct!
    Wrong!

    $36.69!

    A family-sized pack of chicken breast will cost you $36.69 at this Northern store.

    $36.69!
    Via Facebook
  5. How much does this 3-pack of Oranges cost?

    How much do you think you would have to pay for these oranges in Attawapiskat, ON?
    Facebook

    How much do you think you would have to pay for these oranges in Attawapiskat, ON?

    $3.89
    $5.84
    $7.95
    $9.87
    Correct!
    Wrong!

    $7.95 for three oranges!

    Not only is the packaging wasteful, but families in Attawapiskat have to pay almost $8 for three oranges!

    $7.95 for three oranges!
    Via Facebook

Grocery Games: Northern Canada Edition!

Northern Food Newbie

You have much to learn about the astronomical food prices in Northern Canada! Check out our Northern Roots initiative to learn more about food insecurity in the North: https://twitter.com/NRoots_GLA1002H

Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app
More to learn

You are somewhat aware of the high food prices in Northern Canada. Check out our initiative to expand your knowledge on food insecurity in the North: https://twitter.com/NRoots_GLA1002H

Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app
Northern Food Price Expert

You know that food prices in the Canadian North are extremely high. We think you may appreciate our Northern Roots initiative, check it out! https://twitter.com/NRoots_GLA1002H

Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app
This post was created by a member of BuzzFeed Community, where anyone can post awesome lists and creations. Learn more or post your buzz!

Every. Tasty. Video. EVER. The new Tasty app is here!

Dismiss