Promoted
Food

11 Kinds Of Junk Food That Cost Almost Twice As Much As Something Healthier

Courtesy of DC-based non-profit consumer advocacy group Center for Science in the Public Interest.

1. The Center for Science in the Public Interest wanted to see if the urban myth about eating healthy actually being more expensive was true.

Center for Science in the Public Interest

C.S.P.I. created these images to share their findings with the public.

Center for Science in the Public Interest

4. C.S.P.I. analyzed 20 popular snack and 19 side dish items for average price and calorie number.

Center for Science in the Public Interest
Center for Science in the Public Interest

6. According to their study, they found that the average price per serving of the fruit or vegetable snacks was $0.34.

Center for Science in the Public Interest
Center for Science in the Public Interest

8. Unhealthy packaged snacks, however, cost about twice as much.

Center for Science in the Public Interest
Center for Science in the Public Interest

10. C.S.P.I.’s study actually backs up a similar study done by the Department Of Agriculture in 2012.

Center for Science in the Public Interest
Center for Science in the Public Interest

12. Whether or not your tastebuds prefer the healthy alternative, however, is a completely different story.

Center for Science in the Public Interest

Check out more articles on BuzzFeed.com!

 
  Your Reaction?
  REACT WITH GIF
 

    Contributions

    Here Are The Top Stories
    • Migrant deaths in the Mediterranean have exceeded 2,000, making 2015 the deadliest year for people trying to reach Europe, according to the International Organization for Migration.
    • Three major U.S. airlines — Delta, American, and United — have banned the transport of big game trophies after the illegal killing of Cecil the lion in Zimbabwe.
    • On August 4th, 2011, the death of Mark Duggan — an unarmed black man — at the hands of police officers in north London sparked nationwide riots.
    Get The News App

    Now Buzzing