travisb4583d85aa
SHARE THIS PAGE View Viral Dashboard ›
    • travisb4583d85aa

      We stayed in hostels for 2 months while travelling New Zealand by bus. We had alot of cheap meals, mostly whatever meats were on sale at the New World. Being in a different country, we new there would be a lack of certain Canadian delicacies. Maple syrup was pretty much non-existent, cheese curds for poutine were also a no go. But the food we missed most was perogies! Super cheap to buy frozen, and easy to boil and/fry with sausages and onions. We decided to make them like my grandmother used to. All we needed was flour, eggs, potato, and cheese. Although it took up a bit of space to roll out the dough, the results were amazing! We also got to share a Canadian favourite brought over by my ancestors!

    • travisb4583d85aa

      Into week 1, my girlfriend and I are trying it out, here’s what I found so far.
      Pros:
      - Easy to organize meals since we usually eat at different times
      - Easy prep for lunches and breakfasts
      - Get to try new recipes
      - You won’t go hungry! Filling recipes. Cons:
      - Cost: We spent over $140 for the two of us for week 1. That’s with changing some items due to price. We normally spend about $80, although we do eat out sometimes which sort of evens it out.
      - Recipes aren’t that comprehensive to read, and I’ve had a few moments where I had to scramble to change what I had done.
      - Jumps on alot of fad or popular foods, increasing the cost. Stuff like quinoa, kale, almond milk etc. could be altered with couscous, spinach, or regular milk.  I’d suggest taking a good look at the recipes, figuring out what you could do with your seasonal foods and budget, and try to match the nutrition goals. We managed to find a few of the items at the market, but things that are out of season really made the recipes cost more. I’ll probably end up doing a similar thing with more inexpensive recipes once we’re done.

Load More
Loading...