back to top

Guess How Much These Food Items Cost In Northern Canada

Unbelievable.

Posted on
  1. How much does a jumbo box of Honey Nut Cheerios cost in Kugaaruk, Nunavut?

    General Mills
    Correct
    Incorrect
    $6.99
    Correct
    Incorrect
    $8.59
    Correct
    Incorrect
    $15.99
    Correct
    Incorrect
    $20.29
    Correct!
    Wrong!

    It costs $20.29.

    This box was spotted on shelves March 2016. Price everywhere else: ~$8

    It costs $20.29.
    Via Feeding My Family
  2. How much does a jug of Tropicana Pure Orange Juice cost in Fort Chipewyan, Alberta?

    PepsiCo
    Correct
    Incorrect
    $5.99
    Correct
    Incorrect
    $10.49
    Correct
    Incorrect
    $18.49
    Correct
    Incorrect
    $19.39
    Correct!
    Wrong!

    It costs $18.49.

    This was spotted on shelves January 2016. Price everywhere else: ~$6

    It costs $18.49.
    Via Feeding My Family
  3. How much does a small container of Driscoll's raspberries cost in Iqaluit, Nunavut?

    Driscoll's
    Correct
    Incorrect
    $5.99
    Correct
    Incorrect
    $9.25
    Correct
    Incorrect
    $10.50
    Correct
    Incorrect
    $11.39
    Correct!
    Wrong!

    It costs $9.25.

    This box was seen on shelves January 2016. Price everywhere else: ~$4

    It costs $9.25.
    Via Feeding My Family
  4. How much does a 24-pack of Nestle Pure Life Natural Spring Water cost in Clyde River, Nunavut?

    Nestle
    Correct
    Incorrect
    $55.50
    Correct
    Incorrect
    $67.39
    Correct
    Incorrect
    $89.99
    Correct
    Incorrect
    $104.99
    Correct!
    Wrong!

    It costs $104.99.

    This pack of water was spotted on shelves in June 2012. Price everywhere else: ~$7

    It costs $104.99.
    Via Feeding My Family
  5. How much does a package of Cracker Barrel Mozzarella cheese cost in Cross Lake, Manitoba?

    Kraft
    Correct
    Incorrect
    $7.39
    Correct
    Incorrect
    $16.79
    Correct
    Incorrect
    $21.99
    Correct
    Incorrect
    $26.49
    Correct!
    Wrong!

    It costs $16.79.

    This item was spotted on shelves February 2016. Price everywhere else: ~$6

    It costs $16.79.
    Via Feeding My Family
  6. How much does a single bottle of Aquafina flavoured water cost in Salluit, Quebec?

    PepsiCo
    Correct
    Incorrect
    $3.99
    Correct
    Incorrect
    $7.50
    Correct
    Incorrect
    $11.99
    Correct
    Incorrect
    $15.45
    Correct!
    Wrong!

    It costs $11.99.

    This was seen on shelves September 2014. Price everywhere else: ~$2

    It costs $11.99.
    Via Feeding My Family
  7. How much does a box of Lactantia semi salted butter cost in Qikiqtarjuaq, Nunavut?

    Parmalat Canada
    Correct
    Incorrect
    $5.69
    Correct
    Incorrect
    $8.89
    Correct
    Incorrect
    $10.99
    Correct
    Incorrect
    $12.49
    Correct!
    Wrong!

    It costs $8.89.

    This item was spotted in a store January 2016. Price everywhere else: ~$3-4

    It costs $8.89.
    Via Feeding My Family
  8. How much do you think a can of Del Monte fruit cocktail costs in Attawapiskat, Ontario?

    Del Monte
    Correct
    Incorrect
    $2.99
    Correct
    Incorrect
    $4.79
    Correct
    Incorrect
    $6.95
    Correct
    Incorrect
    $9.69
    Correct!
    Wrong!

    It costs $9.69.

    This item was spotted on shelves April 2016. Price everywhere else: ~$3

    It costs $9.69.
    Via Feeding My Family
  9. How much does a bag of all-purpose flour cost in Tulita, Northwest Territories?

    J.M. Smucker
    Correct
    Incorrect
    $26.45
    Correct
    Incorrect
    $37.69
    Correct
    Incorrect
    $44.00
    Correct
    Incorrect
    $53.49
    Correct!
    Wrong!

    It costs $53.49.

    This bag was spotted on shelves in January 2016. Price everywhere else: ~$9

    It costs $53.49.
    Via Feeding My Family
  10. How much does a box of Chips Ahoy cookies cost in Sugluk Inlet, Quebec?

    Nabisco
    Correct
    Incorrect
    $5.99
    Correct
    Incorrect
    $7.79
    Correct
    Incorrect
    $9.99
    Correct
    Incorrect
    $12.19
    Correct!
    Wrong!

    It costs $12.19.

    This box was spotted on shelves September 2014. Price everywhere else: ~$4

    It costs $12.19.
    Via Feeding My Family
Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.