Skip To Content
  • Viral badge
  • Cute badge
  • OMG badge

14 Things You Probably Didn't Know About Girl Scout Cookies

Happy Girl Scout cookie season! In honor of this special time of year, here are 14 facts you probably didn't know about them.

  • 1. In 1942, Girl Scouts sold calendars in lieu of cookies due to sugar, flour and butter shortages during World War II.

    Via Lemondrop.

  • 2. The most boxes ever sold in one year was 17,328 by 15-year-old Jennifer Sharpe of Dearborn, Michigan.

    Via Lemondrop.

  • 3. As of 2005, 71.5 percent of women in the U.S. Senate and 67.1 percent of women in the House of Representatives are Girl Scouts alumnae.

    Via Lemondrop.

  • 4. During peak bake times, Girl Scout cookie producers bake over 4.5 million Thin Mints per day.

    Source.

  • 5. During the first quarter of each year, Girl Scout cookies are the number one cookie brand in the United States. Oreos are the #1 cookie for all other quarters.

    Source.

  • 6. The most controversial ingredient in Girl Scout cookies is palm oil supplied by Cargill, which is connected to rainforest destruction in Indonesia.

    Source.

  • 7. Thin Mints are the best selling variety.

    Source.

  • 8. For a $4 box, the local troop will earn between 40 and 60 cents.

    Source.

  • 9. The first Girl Scout cookie recipe was a sugar cookie. In the 1920s and 1930s, Girl Scouts in different parts of the country baked their own simple sugar cookies with their mothers. These cookies were packaged in wax paper bags, sealed with a sticker, and sold door to door for 25 to 35 cents per dozen.

    Source.

  • 10. All Girl Scout cookies contain only kosher ingredients and are preservative free. They are designed to be frozen so you can enjoy them well after the sale is over.

  • 11. Thin Mints are the least healthiest out of all the Girl Scout cookies.

  • 12. Approximately 200 million boxes of Girl Scout cookies are sold each year.

  • 13. Girl Scout cookies have been trans-fat free since 2007.

  • 14. In 1933, you could buy one package for $0.23 or six for $1.24.

    Source.