back to top
Shopping

20 Useful Things To Buy In Bulk At Jet For Less

Calvin Klein underwear, San Pellegrino, Tide Pods, and 17 other things you'll want to stock up on ASAP.

Posted on

We hope you love the products we recommend! Just so you know, BuzzFeed may collect a share of sales from the links on this page. Oh, and FYI — prices are accurate and items in stock as of time of publication.

Jet does a great job of saving you money if you know their shopping secrets, and we do! Take advantage of the sweet Jet price-dropping system and start saving money by buying in bulk.

For more on how Jet's ~buy more, save more~ pricing system works, click here.

Here are a few of our favorite products that can actually save you money when you buy them in bulk at Jet:

1. A box of La Croix which "rhymes with enjoy!" as in, get ready to enjoy all the money you save on your stocked-up soda water.

Price: $6.29 for a pack of 12 and $5.79 each when you buy 10 packs (similar discount applicable for smaller bulk purchases).
Instagram: @lacroixwater

Price: $6.29 for a pack of 12 and $5.79 each when you buy 10 packs (similar discount applicable for smaller bulk purchases).

2. A few tubs of Tide Pods, so you can have enough for breakfast, lunch, and dinner.

Each tub comes with 61 pods. For laundry. Do not eat them. Price: $17.51 or $15.93 each if you buy 10 tubs (similar discount applicable for smaller bulk purchases).
jet.com

Each tub comes with 61 pods. For laundry. Do not eat them.

Price: $17.51 or $15.93 each if you buy 10 tubs (similar discount applicable for smaller bulk purchases).

3. Makeup removing cloths great for removing mascara, and for basically removing that nasty Pink Tax when you buy them in bulk.

jet.com

Each package comes with 30 cloths.

Price: $6.80 per pack or $6.34 per pack when you buy six (similar discount applicable for smaller bulk purchases).

4. A few pairs of Cavin Klein seamless thongs that will keep your bits (and your bank account) extra comfy.

Price: $11.13 a pair or $10.25 a pair when you buy 10 (available in seven colors and sizes S–XL, similar discount applicable for smaller bulk purchases).
Calvin Klein

Price: $11.13 a pair or $10.25 a pair when you buy 10 (available in seven colors and sizes S–XL, similar discount applicable for smaller bulk purchases).

5. A box of 90 trash bags, because you'd feel like ~garbage~ paying full price on something you only use to throw out your Pinterest fails.

Because seriously, some of these don't deserve to see the light of day. Price: $28.10 for one box and $26.69 each when you buy 10 boxes (similar discount applicable for smaller bulk purchases).
jet.com

Because seriously, some of these don't deserve to see the light of day.

Price: $28.10 for one box and $26.69 each when you buy 10 boxes (similar discount applicable for smaller bulk purchases).

6. A massive bag of pizza rolls for the Super Bowl you know you're gonna finish off before the first quarter (better buy enough to fill the freezer).

Price: $8.95 for a bag of 120 or (if you're 22 and your metabolism is invincible) just live off of these and snatch up 10 bags for $8.69 each! A similar discount is applicable for smaller bulk purchases.
instagram.com

Price: $8.95 for a bag of 120 or (if you're 22 and your metabolism is invincible) just live off of these and snatch up 10 bags for $8.69 each! A similar discount is applicable for smaller bulk purchases.

7. A big pack of batteries that'll keep you charged better than that time you made soup out of Five Hour Energy shots.

Price: $53.89 for one pack and $49.04 each when you buy 10 packs (similar discount applicable for smaller bulk purchases).
jet.com

Price: $53.89 for one pack and $49.04 each when you buy 10 packs (similar discount applicable for smaller bulk purchases).

8. A box of Cracker Jack bags with a price so low you may think the website is ~jacked~ up.

Price: $8.99 for a box of 24 and $8.59 each when you buy 10 boxes (similar discount applicable for smaller bulk purchases).
jet.com

Price: $8.99 for a box of 24 and $8.59 each when you buy 10 boxes (similar discount applicable for smaller bulk purchases).

9. A few packs of bottled water to save in case of an emergency (like every month, when you forget about paying your pesky water bill).

Price: $28.32 for a pack of six or $26.04 each when you buy 10 packs (similar discount applicable for smaller bulk purchases).
instagram.com

Price: $28.32 for a pack of six or $26.04 each when you buy 10 packs (similar discount applicable for smaller bulk purchases).

10. A set of wooden hangers to keep your small closet neatly filled with clothes and your big wallet neatly filled with dollar bills.

Price: $10.79 for a pack of four and $9.80 each when you buy 10 packs (similar discount applicable for smaller bulk purchases).
jet.com

Price: $10.79 for a pack of four and $9.80 each when you buy 10 packs (similar discount applicable for smaller bulk purchases).

11. A package of Fruit of the Loom undies, because you'll need enough pairs of underwear to get you by until you visit your parent's house (and their laundry room) next.

Price: $12.55 for a pack of three and $12.32 each when you buy two packs (available in sizes S–XL, similar discount applicable for smaller bulk purchases).
jet.com

Price: $12.55 for a pack of three and $12.32 each when you buy two packs (available in sizes S–XL, similar discount applicable for smaller bulk purchases).

12. A big ol' roll of paper towels. They're gonna be necessary for wiping all your tears after you finally get around to watching that episode of This is Us (tbh you're gonna need more than one package).

Each package comes with six rolls of paper towels. Price: $9.61 or $8.73 each when you buy 10 (similar discount applicable for smaller bulk purchases).
jet.com

Each package comes with six rolls of paper towels.

Price: $9.61 or $8.73 each when you buy 10 (similar discount applicable for smaller bulk purchases).

13. A Qraftsy tank top to keep your torso (and your wallet) covered, so you can spend the money you save on the rest of your layered look.

jet.com

Price: $19.99 each, or $18.19 each if you purchase 10 (similar discount applicable for smaller bulk purchases).

14. A package of pre-wrapped candy, because only air heads pay full price on treats.

Each bag is twelve ounces. Price: $3.50 for a 12 ounce bag or $$3.36 each when you buy 10 bags (happy Halloween, February)! A similar discount is applicable for smaller bulk purchases.
jet.com

Each bag is twelve ounces.

Price: $3.50 for a 12 ounce bag or $$3.36 each when you buy 10 bags (happy Halloween, February)! A similar discount is applicable for smaller bulk purchases.

15. A pack of socks for hiding your toes until you get the pedicure you deserve after saving so much money on socks.

jet.com

Price: $20 for a pack of six pairs and $18.26 each when you buy 10 packs (similar discount applicable for smaller bulk purchases).

16. A box of assorted candies big enough to treat all 40 of your very special valentines.

Each package has 40 pieces. Price: $4.94 or $4.62 each when you buy 10 boxes (similar discount applicable for smaller bulk purchases).
jet.com

Each package has 40 pieces.

Price: $4.94 or $4.62 each when you buy 10 boxes (similar discount applicable for smaller bulk purchases).

17. Or a bag of Lindor truffles for the valentine you really love.

Each bag has 45 truffles. Price: $13.49 or $12.28 each when you buy 10 bags (similar discount applicable for smaller bulk purchases).
jet.com

Each bag has 45 truffles.

Price: $13.49 or $12.28 each when you buy 10 bags (similar discount applicable for smaller bulk purchases).

18. And a 3-pack of toothpaste to ease your gums after you accidentally eat all that candy before Valentine's Day.

Price: $18.63 when you buy a pack of three and $16.98 each when you buy 10 packs (similar discount applicable for smaller bulk purchases).
jet.com

Price: $18.63 when you buy a pack of three and $16.98 each when you buy 10 packs (similar discount applicable for smaller bulk purchases).

19. A pack of Sanpellegrino that will add some sparkle to your savings account.

Price: $15.99 for a 24 pack or $14.53 per pack when you purchase 10 (similar discount applicable for smaller bulk purchases).
sanpellegrinofruitbeverages.com

Price: $15.99 for a 24 pack or $14.53 per pack when you purchase 10 (similar discount applicable for smaller bulk purchases).

20. And a set of three Air Wick plug-in aromas so rich you can basically smell the savings.

Price: $8.21 or $7.49 each when you buy 10 packs (similar discount applicable for smaller bulk purchases).
jet.com

Price: $8.21 or $7.49 each when you buy 10 packs (similar discount applicable for smaller bulk purchases).

Do you do CrossFit? Because you sure know how to bulk up!

Procter & Gamble

Looking for the perfect gift for any occasion? Check out all of BuzzFeed’s gift guides here!

Ryan Pattie / BuzzFeed