back to top
Shopping

23 Name-Brand Foods That Are Totally Better Than The Generic Ones

Hershey's or bust.

Posted on
We hope you love the products we recommend! Just so you know, BuzzFeed may collect a share of sales from the links on this page.
Alice Yoo / BuzzFeed

We hope you love the products we recommend! Just so you know, BuzzFeed may collect a share of sales from the links on this page.

We asked members of the BuzzFeed Community to tell us what name-brand products they prefer over the generic (or knock-off) versions. Here's where their loyalties lie:

1. Philadelphia cream cheese, because it can’t be replaced with anything else when it comes to making a cheesecake.

"Philadelphia because the other stuff is just yuck." —marshatheloserGet an 8 oz. container from Amazon for $2.
instagram.com

"Philadelphia because the other stuff is just yuck." —marshatheloser

Get an 8 oz. container from Amazon for $2.

2. Hershey’s chocolate syrup, for your chocolate milk, sundaes, and fresh brownies.

"Hershey's chocolate syrup. Can't make chocolate milk with any other brand!" —jenf47ed0bf2fGet a 24 oz. bottle from Amazon for $3.
instagram.com

"Hershey's chocolate syrup. Can't make chocolate milk with any other brand!" —jenf47ed0bf2f

Get a 24 oz. bottle from Amazon for $3.

3. Hellmann’s mayonnaise, the only brand doing it right with their recipe.

"Hellmann's mayonnaise or, as it is known west of the rockies, Best Foods." —pvance608"Don't whine if you hate ALL mayo, but Hellmann's is the best for sure." —emoz3Get a 30 oz. container from Amazon for $4+ (available in 13 sizes and 13 styles).
instagram.com

"Hellmann's mayonnaise or, as it is known west of the rockies, Best Foods." —pvance608

"Don't whine if you hate ALL mayo, but Hellmann's is the best for sure." —emoz3

Get a 30 oz. container from Amazon for $4+ (available in 13 sizes and 13 styles).

4. Nutella hazelnut spread, happiness embodied in a jar.

"Nutella hazelnut spread. I got the Kroger knockoff hazelnut spread and just about gagged. Absolutely vile in comparison to Nutella." —annalee10"NUTELLA!" —veenationGet a 13 oz. jar from Amazon for $4.
instagram.com

"Nutella hazelnut spread. I got the Kroger knockoff hazelnut spread and just about gagged. Absolutely vile in comparison to Nutella." —annalee10

"NUTELLA!" —veenation

Get a 13 oz. jar from Amazon for $4.

5. Ocean Spray cranberry juice, balancing the right amount of sweet with tart.

"Ocean Spray cranberry juice. Nothing else has the same tartness!" —sarahjanealetamGet a 60 oz. bottle from Amazon for $5.
instagram.com

"Ocean Spray cranberry juice. Nothing else has the same tartness!" —sarahjanealetam

Get a 60 oz. bottle from Amazon for $5.

6. Reddi Wip whipped cream, to deliciously top off your cocoa, frozen dessert, or mouth.

"Reddi Wip whipped cream is all I'll ever use." —abigails43ad284bdGet a 6.5 oz. container from Amazon for $2.
instagram.com

"Reddi Wip whipped cream is all I'll ever use." —abigails43ad284bd

Get a 6.5 oz. container from Amazon for $2.

7. Coca-Cola, because it pairs with any food. Any. Food.

"Coke — any off-brand cola is disgusting." —heatherr4581571abGet a 12-pack from Amazon for $5.
instagram.com

"Coke — any off-brand cola is disgusting." —heatherr4581571ab

Get a 12-pack from Amazon for $5.

8. Kraft mac 'n' cheese, timeless and can be enjoyed at any age.

"Kraft mac 'n' cheese." —maries4d58adae7Get a five-pack from Amazon for $4.
instagram.com

"Kraft mac 'n' cheese." —maries4d58adae7

Get a five-pack from Amazon for $4.

9. Oreos, because you'll only be disappointed by the cheaper brands.

"I don't care if Hydrox was first — I want my Oreos!" —cchiefham04Get a box from Amazon for $4.
instagram.com

"I don't care if Hydrox was first — I want my Oreos!" —cchiefham04

Get a box from Amazon for $4.

10. Hidden Valley Ranch, to complete the soul-rewarding combo that is ranch and pizza.

"Hidden Valley Ranch." —ksnapohGet a 20 oz. bottle from Amazon for $4.
instagram.com

"Hidden Valley Ranch." —ksnapoh

Get a 20 oz. bottle from Amazon for $4.

11. Dr Pepper, because the other doctors don't have degrees that are as tasty.

"I just got into college and I was broke. So I got Dr Perky (the off-brand version of Dr Pepper) and the next day I practically had a heart attack." —deadessisashleyGet an eight-pack from Amazon for $3.
instagram.com

"I just got into college and I was broke. So I got Dr Perky (the off-brand version of Dr Pepper) and the next day I practically had a heart attack." —deadessisashley

Get an eight-pack from Amazon for $3.

12. Jif peanut butter, the only brand that moms trust.

"Jif peanut butter. Store brand all taste like grit, even if it's the creamy kind." —mikew419319685Get a 40 oz. jar from Amazon for $5.
instagram.com

"Jif peanut butter. Store brand all taste like grit, even if it's the creamy kind." —mikew419319685

Get a 40 oz. jar from Amazon for $5.

13. Kraft Jet-Puffed marshmallows, because what else are you going to use for s'mores?

"Jet-Puffed Marshmallows. The generic brands of marshmallows don't taste as good, and they leave my Rice Krispie Treats hard and gross. The Krispies always come out perfect when I use Jet-Puffed." —hannahnoelleGet a four-pack from Amazon for $14.
instagram.com

"Jet-Puffed Marshmallows. The generic brands of marshmallows don't taste as good, and they leave my Rice Krispie Treats hard and gross. The Krispies always come out perfect when I use Jet-Puffed." —hannahnoelle

Get a four-pack from Amazon for $14.

14. Pillsbury cookie dough, to help convince yourself that you're an amazing cook.

"Pillsbury cookie dough. It's the best and whenever I try an off-brand version of it, it just makes me think of a grade school bake sale that the parents didn't try at all in." —wangomango"If you're going to be lazy when it comes to baking, buy Pillsbury mixes. They taste so much better in the end, and aren't too dissimilar to making the cake/cookie/whatever from scratch." —AwkwardDesertFoxGet a 17.5 oz. box from Amazon for $3.
instagram.com

"Pillsbury cookie dough. It's the best and whenever I try an off-brand version of it, it just makes me think of a grade school bake sale that the parents didn't try at all in." —wangomango

"If you're going to be lazy when it comes to baking, buy Pillsbury mixes. They taste so much better in the end, and aren't too dissimilar to making the cake/cookie/whatever from scratch." —AwkwardDesertFox

Get a 17.5 oz. box from Amazon for $3.

15. Tim Tams, because the Australians want us to be happy.

"Tim Tams. As much as the off-brand ones try, there's no point in buying anything other than the real deal." —amyb49fdc94e9Get a 7 oz. box from Amazon for $9+ (available in 17 flavors).
instagram.com

"Tim Tams. As much as the off-brand ones try, there's no point in buying anything other than the real deal." —amyb49fdc94e9

Get a 7 oz. box from Amazon for $9+ (available in 17 flavors).

16. Craisins, crazy good additions to your morning granola and yogurt.

"Craisins. The knock-off ones are so much drier, and less good." —cfoster1204Get a 64 oz. bag from Amazon for $14+ (available in 14 sizes).
instagram.com

"Craisins. The knock-off ones are so much drier, and less good." —cfoster1204

Get a 64 oz. bag from Amazon for $14+ (available in 14 sizes).

17. Cheetos, because nothing else has that cheesy crunch.

"Cheetos. Any off-brand just tastes like cardboard covered in cheese dust." —madmadamemaddsGet a 17.5 oz. bag from Amazon for $4.
instagram.com

"Cheetos. Any off-brand just tastes like cardboard covered in cheese dust." —madmadamemadds

Get a 17.5 oz. bag from Amazon for $4.

18. Nesquik Protein Plus, delicious and perfect for a post-workout drink.

"Nesquik Protein chocolate milk. Best chocolate milk I've ever had. Hands down." —kammieaGet a 12-pack from Walmart for $39 (also available in vanilla).
Facebook: nesquikusa

"Nesquik Protein chocolate milk. Best chocolate milk I've ever had. Hands down." —kammiea

Get a 12-pack from Walmart for $39 (also available in vanilla).

19. Cheez-Its, because what else is going to satisfy that cheesy urge on a Friday night?

"CHEEZ-ITS!!! I buy a lot of generic stuff but can't skimp on those. Cheese-flavored crackers are not nearly as good. Not even Cheese Nips can compare." —emily19"I always go for the generic or store brand, except when it comes to Cheez-Its." —lesauroresGet a 36-pack of 1.5 oz. bags from Amazon for $9+ (available in six sizes).
Facebook: cheezit

"CHEEZ-ITS!!! I buy a lot of generic stuff but can't skimp on those. Cheese-flavored crackers are not nearly as good. Not even Cheese Nips can compare." —emily19

"I always go for the generic or store brand, except when it comes to Cheez-Its." —lesaurores

Get a 36-pack of 1.5 oz. bags from Amazon for $9+ (available in six sizes).

20. Cheerios, a staple in nearly everyone's breakfast that won't make you feel terrible after eating them.

"Cheerios. The generic ones just don't taste the same." —rachela4c5f4afc6Get a 21 oz box from Amazon for $4.
instagram.com

"Cheerios. The generic ones just don't taste the same." —rachela4c5f4afc6

Get a 21 oz box from Amazon for $4.

21. Tillamook, because they are so far ahead of the cheese game.

"Tillamook cheddar cheese is light-years ahead of store-brand cheese. Do yourself a favor and buy cheese with actual flavor." —sahvanaGet a 2 lb. loaf from Amazon for $10.
instagram.com

"Tillamook cheddar cheese is light-years ahead of store-brand cheese. Do yourself a favor and buy cheese with actual flavor." —sahvana

Get a 2 lb. loaf from Amazon for $10.

22. Kerrygold butter, it'll melt even on a fluffy slice of bread — and in your mouth.

"Kerrygold Butter. There is no comparison." —jackiepasserini8888Get a 8 oz bar from Amazon for $4 (also available in an unsalted version).
instagram.com

"Kerrygold Butter. There is no comparison." —jackiepasserini8888

Get a 8 oz bar from Amazon for $4 (also available in an unsalted version).

23. Heinz Tomato Ketchup, the only brand I think we can all agree on.

"Heinz ketchup is the only acceptable ketchup." —ecocraftyGet a 32 oz bottle from Amazon for $3.
instagram.com

"Heinz ketchup is the only acceptable ketchup." —ecocrafty

Get a 32 oz bottle from Amazon for $3.

Make sure to follow the BuzzFeed Community on Facebook and Twitter for your chance to be featured in similar BuzzFeed posts!

User submissions have been edited for length and clarity.

The best things at three price points