back to top
Shopping

35 Groceries That Make Sense To Buy Online

I know I'm not the only one who has walked into a grocery store and nearly cried at the cost of olive oil.

Posted on

We hope you love the products we recommend! Just so you know, BuzzFeed may collect a share of sales from the links on this page. Oh, and FYI — prices are accurate and items in stock as of time of publication.

1. A six-pack of delish Amy's organic soups at the cheapest price we may ever see.

Idk about you but where I live, these are almost five bucks a can 😭.Promising review: "I love Amy's Organic Soups – almost all flavors/varieties – and was thrilled to see that Jet carries this multi-pack box. Prices for the soups are generally pretty good on Jet vs. what I see at the store, but in the multi-pack, you really get a deal. I love the soups themselves as they are gluten-free, have no weird chemicals/preservatives, good flavors, and are decent in protein and fiber. Will be buying the multi-pack again." –Gretch MarieGet it from Jet for $16.75.
jet.com

Idk about you but where I live, these are almost five bucks a can 😭.

Promising review: "I love Amy's Organic Soups – almost all flavors/varieties – and was thrilled to see that Jet carries this multi-pack box. Prices for the soups are generally pretty good on Jet vs. what I see at the store, but in the multi-pack, you really get a deal. I love the soups themselves as they are gluten-free, have no weird chemicals/preservatives, good flavors, and are decent in protein and fiber. Will be buying the multi-pack again." –Gretch Marie

Get it from Jet for $16.75.

2. A sixteen pack of peanut butter chocolate chip gluten-free Larabars you won't believe only have four ingredients in them (and are under $1 a bar!).

I lived off these in grad school. This flavor is the best.Promising review: "These make an incredible on-the-go breakfast or snack. I tend to grab one and eat it on my way to work, and I must say that of all the Larabars I've tried through the years, these are by FAR my favorite. The banana bread is my second favorite, but these bars don't even taste healthy. They're THAT good. When I eat a Larabar, I know I'm eating a healthier snack bar, but with these I honestly feel like I'm cheating my healthy regimen but these are good and good for you (as far as snacking goes). They leave me satisfied like a big bowl of oatmeal might, while being a compact and tasty snack.The best part about Larabars is that you know EXACTLY what you are putting into your body – in this case it is dates, peanuts, chocolate chips, and salt. The chocolate chips themselves only consist of chocolate, sugar, cocoa butter and vanilla. If you're going to snack, snack smart!" –Alex SGet a 16-pack from Amazon for $15.17.
amazon.com

I lived off these in grad school. This flavor is the best.

Promising review: "These make an incredible on-the-go breakfast or snack. I tend to grab one and eat it on my way to work, and I must say that of all the Larabars I've tried through the years, these are by FAR my favorite. The banana bread is my second favorite, but these bars don't even taste healthy. They're THAT good. When I eat a Larabar, I know I'm eating a healthier snack bar, but with these I honestly feel like I'm cheating my healthy regimen but these are good and good for you (as far as snacking goes). They leave me satisfied like a big bowl of oatmeal might, while being a compact and tasty snack.The best part about Larabars is that you know EXACTLY what you are putting into your body – in this case it is dates, peanuts, chocolate chips, and salt. The chocolate chips themselves only consist of chocolate, sugar, cocoa butter and vanilla. If you're going to snack, snack smart!" –Alex S

Get a 16-pack from Amazon for $15.17.

3. A loaf of tasty Arnold oatnut bread for anyone who is tired of paying $5 for this same loaf at the grocery store.

Promising review: "Very tasty, love it for everything. French toast is out of this world. Love the taste." –DianGet it from Jet for $3.87.
jet.com

Promising review: "Very tasty, love it for everything. French toast is out of this world. Love the taste." –Dian

Get it from Jet for $3.87.

4. A liter of extra virgin olive oil I just bought so I never have to succumb to paying $8.99 for half as much again. Plus apparently the tin gives it a longer shelf life!?! Big success for us all.

Promising review: "This oil has a rich and lovely flavor, especially if unheated or drizzled on cooked dishes just before serving. The BPA-free metal container is great for keeping out the light, so it has long shelf life. Plus, the price was right. Five stars :-)." –G. SimonGet it from Amazon for $10.99.
amazon.com

Promising review: "This oil has a rich and lovely flavor, especially if unheated or drizzled on cooked dishes just before serving. The BPA-free metal container is great for keeping out the light, so it has long shelf life. Plus, the price was right. Five stars :-)." –G. Simon

Get it from Amazon for $10.99.

5. A jar of Trader Joe's cookie butter so you can get in on the magic of a cookie butter sandwich, even if you live no where near a Trader Joe's.

Promising review: "Perfect for my sweet tooth. I have to find more things to use this on! It tastes like crushed up butter cookies and has a consistency similar to peanut butter. It is in a glass jar, but was packaged well and arrived without problems." –MelanieGet it from Amazon for $10.77.
amazon.com

Promising review: "Perfect for my sweet tooth. I have to find more things to use this on! It tastes like crushed up butter cookies and has a consistency similar to peanut butter. It is in a glass jar, but was packaged well and arrived without problems." –Melanie

Get it from Amazon for $10.77.

6. A big pack of Cape Cod kettle cooked chips you'll indulge in without financial ruin.

Honestly the price of these is dangerous. Boxed is an online bulk retailer with no subscription fees required. All orders ship free, as long as you meet the $49 minimum. Learn more about Boxed. Get it from Boxed for $9.99 (24-pack, 0.75 oz. each, three flavor variety).
boxed.com

Honestly the price of these is dangerous.

Boxed is an online bulk retailer with no subscription fees required. All orders ship free, as long as you meet the $49 minimum. Learn more about Boxed.

Get it from Boxed for $9.99 (24-pack, 0.75 oz. each, three flavor variety).

7. A bag of King Arthur gluten-free flour that is all ready to go for 1:1 replacement in non-GF recipes.

Promising review: "I really like all of King Arthur's GF baking mixes (cookies, brownies, cakes, etc.), so I decided to try the GF all purpose flour. I like it. It's a good value for the money vs. other GF flours. It doesn't have a gritty texture or aftertaste, and I use it 1:1 in all of my normal, non-GF recipes. I used it for popovers (recipe specifically called for King Arthur brand), and they turned out fantastic." –cakes27Get it from Amazon for $5.69.
amazon.com

Promising review: "I really like all of King Arthur's GF baking mixes (cookies, brownies, cakes, etc.), so I decided to try the GF all purpose flour. I like it. It's a good value for the money vs. other GF flours. It doesn't have a gritty texture or aftertaste, and I use it 1:1 in all of my normal, non-GF recipes. I used it for popovers (recipe specifically called for King Arthur brand), and they turned out fantastic." –cakes27

Get it from Amazon for $5.69.

8. A two-pack of large Nutella so you shall never run out of the food human beings were meant to eat.

This much Nutella for this price is destiny. Get it from Jet for $13.59 (26.5 oz each).
jet.com

This much Nutella for this price is destiny.

Get it from Jet for $13.59 (26.5 oz each).

9. A variety pack of gourmet olives worthy of splurging on – spice up a salad or otherwise boring meal with these babes.

Promising review: "I love the quality and variety offered in here. SURPRISE some are green olives, and some are black olives, I thought it was only green, but I don't think I read into it too much. The spicy flavors are a bit spicy for me to just sit down and snack on, but they are absolutely wonderful to make a boring salad so much tastier. I don't mind splurging on them, as the flavor is great, and I add them to salads and cooked dishes." –ShikagoGet them from Amazon for $14.43.
amazon.com

Promising review: "I love the quality and variety offered in here. SURPRISE some are green olives, and some are black olives, I thought it was only green, but I don't think I read into it too much. The spicy flavors are a bit spicy for me to just sit down and snack on, but they are absolutely wonderful to make a boring salad so much tastier. I don't mind splurging on them, as the flavor is great, and I add them to salads and cooked dishes." –Shikago

Get them from Amazon for $14.43.

10. A six-pack of Swanson chicken broth that'll make dinner much easier – use it in rice, casseroles, soups, and more.

Get a six-pack from Jet for $15.51 (32 oz each).
jet.com

Get a six-pack from Jet for $15.51 (32 oz each).

11. A six-pack of organic unsweetened soymilk (quarts) for anyone who wants to stock up and stop overpaying for delish soymilk.

Promising review: "This is by far the best soy milk that I've found on the market. It contains only water and soy beans. All other soy milk brands (including Silk) contain chemical additives. This milk is the next best thing to homemade soy milk!" –JBWGet a six-pack from Amazon for $29.92 or a single quart from Jet for $4.41.
amazon.com

Promising review: "This is by far the best soy milk that I've found on the market. It contains only water and soy beans. All other soy milk brands (including Silk) contain chemical additives. This milk is the next best thing to homemade soy milk!" –JBW

Get a six-pack from Amazon for $29.92 or a single quart from Jet for $4.41.

12. A 16-pack of GoGo Squeez apple sauce to finally satisfy your kid's favorite snack craving.

Get a 16-pack from Boxed for $8.99.
boxed.com

Get a 16-pack from Boxed for $8.99.

13. A can of organic coconut milk that is somehow under $2 on Amazon Fresh. You might just buy 12 of these right now.

Another thing that is almost $5 a can at the store near me, and not even organic 🙄.Amazon Fresh is a food delivery service available for Prime members that'll delivery fresh food to your door in one or two days for $14.99 per month. Promising review: "Great milk, the best I have so far. I tried the Thai, and Goya, it tastes artificial and doesn't not taste like coconut. This one tastes and smells like coconut. I finally don't have to buy the coconut and make my own." –SSRGet it from Amazon Fresh for $1.99.
amazon.com

Another thing that is almost $5 a can at the store near me, and not even organic 🙄.

Amazon Fresh is a food delivery service available for Prime members that'll delivery fresh food to your door in one or two days for $14.99 per month.

Promising review: "Great milk, the best I have so far. I tried the Thai, and Goya, it tastes artificial and doesn't not taste like coconut. This one tastes and smells like coconut. I finally don't have to buy the coconut and make my own." –SSR

Get it from Amazon Fresh for $1.99.

14. A 12-pack of Earth Balance coconut and peanut spread (my favorite peanut butter of all time), or a two-pack of classic Jif, so you can thrive in a peanut butter–packed household.

amazon.com, boxed.com

Promising review: (for the Earth Balance) "Best peanut butter I have ever tasted. Better than the name brands and I have eaten them all. I strongly recommended it!" –MsOwl

Get a 12-pack of creamy Earth Balance coconut and peanut butter spread from Amazon for $54.35 (16 oz. each), or a two-pack of Jif from Boxed for $9.99 (40 oz. each).

15. A big jar of unrefined organic coconut oil perfect for baking and skin care, and a whole gallon of refined coconut oil for anyone who literally goes through this stuff by the gallon.

amazon.com, amazon.com

Promising review (for the 54 oz unrefined): "This Spectrum Organic Virgin Coconut Oil is one of the best values on coconut oil you can buy. We get it through Amazon Subscribe, save, and get an even further discount. We love that it comes every month, so we never run out. We love getting one big bottle, instead of multiple small bottles. This oil is so versatile, you can cook everything from Asian food to bake brownies with it, and it enhances the flavor. The coconut oil is mild so it never overpowers the food; but rather helps the flavors meld together. Using it for skin care is an added bonus." –MountainMama

Promising review: (for the refined gallon): "I've tried most of the brands they sell on Amazon, and other retailers, and this is hands down the best coconut oil I have found. It's perfect quality, no coconut smell or taste, cooks well, and tastes fresh and delicious. And the price point is excellent! I am in a single person household, and go through at least one tub of this per month by myself. Unless they stop making this product, it's all I'll ever purchase." –Bookworm

Get them from Amazon: Spectrum Unrefined Organic Virgin Coconut Oil for $20.56+ (54 oz.), or a gallon of Nutiva organic Refined Coconut Oil for $17.99 (neutral tasting)

16. A six-pack of 1 lb. Barilla pasta boxes that'll cost under $10 – think of all the spaghetti dinners!

Get it from Jet for $8.23.
jet.com

Get it from Jet for $8.23.

17. A single box or six-pack of Banza penne pasta made from chickpeas to satisfy your pasta cravings without all the gluten.

amazon.com, amazon.com

Promising review: "For texture, health purposes and taste, in my opinion this is the best gluten-free pasta on the market. I'm not a pasta connoisseur, nor do I want it very often, but from time to time I crave it, and this takes care of that." –Kim G.

Read our full review of Banza pasta.

Get a single box from Amazon for $5.93 or a six-pack from Jet for $23.08.

18. A jar of Newman's Own marinara sauce for under $2, so you can buy plenty and use in your fav recipes.

Promising review: "This is the best tasting marina sauce by far. My family was happy with the meal and loved the sauce. They were shocked it was Newman's Own. I would definitely recommend to friends and family." –peachdelight48Get it from Walmart for $1.98.
walmart.com

Promising review: "This is the best tasting marina sauce by far. My family was happy with the meal and loved the sauce. They were shocked it was Newman's Own. I would definitely recommend to friends and family." –peachdelight48

Get it from Walmart for $1.98.

19. A box of organic pumpkin seed granola that somehow won't even cost you $3. Someone call the police and arrest the grocery store for overcharging.

Promising review: "This is an excellent cereal, with great taste and lots of slices of coconut mixed in with generous helpings of cashews in the granola base. Sometimes I mix in some Grape Nuts for a slightly different flavor sensation. For an extra treat, I'll add some heavy cream along with milk. I discovered this cereal at Costco where a 25 ounce bag cost about $8.00." –russbookerGet it from Amazon for $2.69.
amazon.com

Promising review: "This is an excellent cereal, with great taste and lots of slices of coconut mixed in with generous helpings of cashews in the granola base. Sometimes I mix in some Grape Nuts for a slightly different flavor sensation. For an extra treat, I'll add some heavy cream along with milk. I discovered this cereal at Costco where a 25 ounce bag cost about $8.00." –russbooker

Get it from Amazon for $2.69.

20. A 12-pack of Sahale dried fruit and nut snacks that'll hold up against the heat of the car, and taste ridiculously good.

Promising review: "When I first saw this product, I thought there was no way nuts and dried fruit could justify the price. Then, in an effort to have healthy snack on hand that won't melt in the car, I decided to give these a try. They are ridiculously good, even though they are just dried nuts and fruits. They tasted super fresh, and have been great to have on hand as a non-melting semi-healthy snack." –needsmorecoffeeGet it from Amazon for $21.99.
amazon.com

Promising review: "When I first saw this product, I thought there was no way nuts and dried fruit could justify the price. Then, in an effort to have healthy snack on hand that won't melt in the car, I decided to give these a try. They are ridiculously good, even though they are just dried nuts and fruits. They tasted super fresh, and have been great to have on hand as a non-melting semi-healthy snack." –needsmorecoffee

Get it from Amazon for $21.99.

21. A 12-cup, no mess pack of DIY cold brew bags to enjoy delish, fresh iced coffee at home.

Promising review: "I was intrigued by a DIY cold coffee with chicory from New Orleans. It was tasty! Each packet makes two cups which, for us, works out to 5–6 servings. We all thought it was tasty, and satisfying to make, too." –CorinneGet it from World Market for $9.99 (four bags, makes 12 cups).
worldmarket.com

Promising review: "I was intrigued by a DIY cold coffee with chicory from New Orleans. It was tasty! Each packet makes two cups which, for us, works out to 5–6 servings. We all thought it was tasty, and satisfying to make, too." –Corinne

Get it from World Market for $9.99 (four bags, makes 12 cups).

22. A tin of Trader Joe's green tea Matcha mix. You'll be surprised by how many lattes you can make – and no waiting in the terror of Trader Joe's line required.

amazon.com

Promising review: "Tastes great. Kind of like green tea, but with more herbal undertones. It's a small tin, but it does have a sizable amount of powder. You can make a nice warm latte with two half-spoons in hot water. For a more concentrated drink, add three." –Cassandra Ruiz

Get it from Amazon for $8.97.

23. A 40 oz. bottle of raw, unfiltered, organic honey that shall last a while, and give a portion of proceeds to charity.

Get it from Boxed for $10.99 (5% of sales go to the honeybee conservatory).
boxed.com

Get it from Boxed for $10.99 (5% of sales go to the honeybee conservatory).

24. A jar of Tahini just may be the perfect consistency needed to mix into salad dressings, sauces, and other recipes.

Promising review: "Most brands of tahini I've bough are quite bitter. This one was far less bitter than normal (IMO). It is quite liquidy, even when cold from the fridge, but that makes it easier to mix into things without having to let it sit out and warm up." –Lesa V.Get it from Amazon for $6.39 (16 oz).
amazon.com

Promising review: "Most brands of tahini I've bough are quite bitter. This one was far less bitter than normal (IMO). It is quite liquidy, even when cold from the fridge, but that makes it easier to mix into things without having to let it sit out and warm up." –Lesa V.

Get it from Amazon for $6.39 (16 oz).

25. A 42-pack of Annie's fruit snacks packed with 100% daily value of vitamin C, so snack and vitamin intake is covered in one go.

Get them from Boxed for $15.99.
boxed.com

Get them from Boxed for $15.99.

26. A 12-pack of La Banderita white corn tortillas for anyone whose family eats tortillas every day.

Promising review: "When making soft tacos with those thin tortillas, you need to double them up if you don't want the tacos to fall apart. These tortillas have the same great taste of some of the best tortillas out there, and they are *just* thick enough to hold together nicely when using only one for a soft taco. For me, it's a nearly perfect balance of flavor and sturdiness for tacos. If you like soft tacos made with corn tortillas, try these; I doubt you will be disappointed." –Bob60506Get it from Walmart for $24.44.
walmart.com

Promising review: "When making soft tacos with those thin tortillas, you need to double them up if you don't want the tacos to fall apart. These tortillas have the same great taste of some of the best tortillas out there, and they are *just* thick enough to hold together nicely when using only one for a soft taco. For me, it's a nearly perfect balance of flavor and sturdiness for tacos. If you like soft tacos made with corn tortillas, try these; I doubt you will be disappointed." –Bob60506

Get it from Walmart for $24.44.

27. A bushel of fresh spinach and organic boneless chicken tenders from Fresh Direct to fill those tortillas with.

freshdirect.com

Fresh Direct is an online grocer that delivers to the NYC metropolitan area. Learn more about where Fresh Direct delivers, and how much it costs.

Get them from Fresh Direct: The spinach for $1.99 each, or two for $3 (10 oz), and the organic boneless chicken tenders for $6.49 lb.

28. A monthly pickle subscription to Mouth so you can curb your artisan pickle craving even if you live in the middle of nowhere.

I live in a highly pickle accessible area and I still want this. What you get: Delish, fresh pickles that were handcrafted in small batches from all over the country. Why it's cool: You'll never have to worry about pickles getting old and soggy again. Plus, each purchase helps indie makers grow their business! Get it from Mouth for $54+ a month, depending on which subscription you choose (available in 3, 6, and 12-month prepaid, or month-to-month).
mouth.com

I live in a highly pickle accessible area and I still want this.

What you get: Delish, fresh pickles that were handcrafted in small batches from all over the country.

Why it's cool: You'll never have to worry about pickles getting old and soggy again. Plus, each purchase helps indie makers grow their business!

Get it from Mouth for $54+ a month, depending on which subscription you choose (available in 3, 6, and 12-month prepaid, or month-to-month).

29. A pack of Annie's shells and white cheddar mac and cheese for anyone who knows shell mac and cheese is a superior mac and cheese experience.

Promising review: "Delicious, healthy, and quick. Add some broccoli, and adults can enjoy it as well." –Aphrodite SGet a 12-pack from Jet for $15.79.
jet.com

Promising review: "Delicious, healthy, and quick. Add some broccoli, and adults can enjoy it as well." –Aphrodite S

Get a 12-pack from Jet for $15.79.

30. A Sriracha hummus that'll put an end to bland, overpriced hummus and a can of no salt added black beans for only $0.79 cents!

amazon.com, amazon.com

These are the two most convincing reasons to try Amazon Fresh I've ever seen.

Promising review (for the hummus): "Tastes great. I buy it a lot. I love this hummus. I love the spicy Sriracha burn; I just love it. I will buy it until I cannot. It is that good!" –Charles L. Gilmore III

Promising review (for the black beans): "I had them on my tacos last night, and they were so good! I love beans but I’m not one to care for salt, so they were delicious on my tacos; and they were great eating them by themselves. Will buy again!" –hanna

Get them from Amazon Fresh: The hummus for $2.49 and the organic black beans for $0.79 (per can)

31. And a bag of Stacy's parmesan garlic and herb pita chips to go with your new hummus (for only $2.90!).

Get them from Jet for $2.90.
jet.com

Get them from Jet for $2.90.

32. A two-pack of Pepperidge farm cinnamon raisin bread you might have pined after as a kid only to be told over and over again "it's too expensive." Well, now it's not and you're an adult so live your life.

Get them from Boxed for $7.99.
boxed.com

Get them from Boxed for $7.99.

33. A fresh pack of lobster tail meat currently 20% off, brought to you by Jet's cold-packed Fresh Food section. Indulge away.

Promising review: "Fresh lobster, arrived next day in a well-packed awesome Jet pack 👍🏼." –PankajGet it from Jet for $15.54 (down from $19.43. Shipping is a $4.95 flat fee per order, so it pays to shop the whole Fresh Food section).
jet.com

Promising review: "Fresh lobster, arrived next day in a well-packed awesome Jet pack 👍🏼." –Pankaj

Get it from Jet for $15.54 (down from $19.43. Shipping is a $4.95 flat fee per order, so it pays to shop the whole Fresh Food section).

34. And three more reasons to give Jet's cold packed system a try: a large Simply Orange juice, Sargento sliced cheddar cheese slices and

jet.com, jet.com, jet.com

Promising review (for the OJ): "Tastes like fresh squeezed oranges. I bought Minute Maid also to compare them. There is no comparison. I grew up with an orchard with fresh orange juice, this is as close as it gets." –AMBates

Promising review (for the cheese): "If you're going to buy packaged cheese slices, I think the Sargento brand is pretty good. Their sharp cheddar tastes good, and it is easy to pull the slices apart (After I badly cut my thumb on a cheese grater, I've been buying more sliced cheese.). Makes especially good grilled cheese sandwiches. Their packaging comes with a built-in ziplock for resealing for added convenience. I've been buying this brand for several years." –Lee S

Get them from Jet: Simply Orange Juice for $5.99 (89 oz), Sargento sharp cheddar cheese slices for $2.89 (11 slices), and Noosa Coconut Yoghurt for $1.91 (8 oz).

35. And a starter set of 24 most used spices to give your pantry the re-up or start it needs.

Promising review: "The starter spice is perfect. It's about 1/3 the size of say a 5.25 oz. seasoning container. It definitely comes with the most popular seasonings, very happy to turmeric was there! All the spices smell and taste wonderful. I've already used some for chicken recipes. The spice are flavorful, and fresh tasting. I was happy there was no salt or salt-based spices. I didn't have a rack, so I opted for a shoe box, and it works for me. I will purchase again in the future." –Edna L. WilliamsGet it from Amazon for $52.67 or from Walmart for $59.96.
amazon.com

Promising review: "The starter spice is perfect. It's about 1/3 the size of say a 5.25 oz. seasoning container. It definitely comes with the most popular seasonings, very happy to turmeric was there! All the spices smell and taste wonderful. I've already used some for chicken recipes. The spice are flavorful, and fresh tasting. I was happy there was no salt or salt-based spices. I didn't have a rack, so I opted for a shoe box, and it works for me. I will purchase again in the future." –Edna L. Williams

Get it from Amazon for $52.67 or from Walmart for $59.96.

You buying all the food:

FOX

Reviews here have been edited for length and/or clarity.

Looking for the perfect gift for any occasion? Check out all of BuzzFeed’s gift guides!

Allison Krausman / BuzzFeed