back to top
Shopping

27 Of The Best Food Items To Buy In Bulk On Amazon

It’s time to be an adult and buy food for your Future-Stomach.

Posted on

We hope you love the products we recommend! Just so you know, BuzzFeed may collect a share of sales or other compensation from the links on this page. Oh, and FYI — prices are accurate and items in stock as of time of publication.

1. A four-pound pack of JIF creamy peanut butter just waiting for you to slather it.

Promising review: "JIF is really the best peanut butter out there, and you’re saving a good spot of money buying it in bulk like this. I opened up one of these behemoth bad boys for no-bakes today, and the peanut butter inside tasted and smelled great just by itself. Great quality, and was WONDERFUL in the no-bakes." —Angel LynnPrice: $50.56 (for six four-pound containers)
instagram.com

Promising review: "JIF is really the best peanut butter out there, and you’re saving a good spot of money buying it in bulk like this. I opened up one of these behemoth bad boys for no-bakes today, and the peanut butter inside tasted and smelled great just by itself. Great quality, and was WONDERFUL in the no-bakes." —Angel Lynn

Price: $50.56 (for six four-pound containers)

2. A two-pound bag of pink Himalayan salt so you can take ^Na^thing and everything with a grain of salt.

Promising review: "Until I tried pink salt, I never realized regular salt is so harsh. The flavor of this salt is mild and subtle, and I use this stuff in everything. It makes everything I prepare taste better, and people compliment the flavor all the time." —Brett S.Price: $8.49 for a single two-pound bag and $16.99 for a pair of two-pound bags.
amazon.com

Promising review: "Until I tried pink salt, I never realized regular salt is so harsh. The flavor of this salt is mild and subtle, and I use this stuff in everything. It makes everything I prepare taste better, and people compliment the flavor all the time." —Brett S.

Price: $8.49 for a single two-pound bag and $16.99 for a pair of two-pound bags.

3. A three-pound bag of hemp protein that'll supercharge all your smoothies with Plant-Based Power.

Promising review: "Hemp protein is a powerhouse of protein and nutrition and is so very easily consumed, because it can simply be added to things you already eat. It's fantastic, for example, in your morning smoothies, and you can sneak it in without your spouse or kids even knowing they are consuming something healthy." —Chandler Price: $16.37
amazon.com

Promising review: "Hemp protein is a powerhouse of protein and nutrition and is so very easily consumed, because it can simply be added to things you already eat. It's fantastic, for example, in your morning smoothies, and you can sneak it in without your spouse or kids even knowing they are consuming something healthy." —Chandler

Price: $16.37

4. A gallon of Tabasco hot sauce to prepare your body for all the ~spicy memes~ you're about to post in the group chat.

This Tabasco is packaged in a glass jug and a number of customers have recommended buying a dispensing pump, or using funnels to transfer the sauce into smaller bottles. If I ever walked into a kitchen and saw someone using the jug without either of those aids, no joke, I'd be impressed and intimidated.Promising review: "It's a full gallon of Tabasco! What's not to love?" —RequiemPrice: $43.50
amazon.com

This Tabasco is packaged in a glass jug and a number of customers have recommended buying a dispensing pump, or using funnels to transfer the sauce into smaller bottles. If I ever walked into a kitchen and saw someone using the jug without either of those aids, no joke, I'd be impressed and intimidated.

Promising review: "It's a full gallon of Tabasco! What's not to love?" —Requiem

Price: $43.50

5. A 12.5-pound bag of popcorn that'll turn all your nights (for the next hundred nights) into Movie Night.

If you don't already have a way to pop that corn, I recommend buying this hot air popper or this collapsible bowl to toss in your microwave.Promising review: "I bought another brand of popcorn on Amazon for years. It was fine when the price was right, but it suddenly shot up. This Paragon popcorn was available at a really good price. Still, for some reason, I was hesitant to give it a try. That was 2 years ago, and now this is the only popcorn I will ever buy!" —barryPrice: $27.98 for 12.5 pounds and $43.75 for 50 pounds.
amazon.com

If you don't already have a way to pop that corn, I recommend buying this hot air popper or this collapsible bowl to toss in your microwave.

Promising review: "I bought another brand of popcorn on Amazon for years. It was fine when the price was right, but it suddenly shot up. This Paragon popcorn was available at a really good price. Still, for some reason, I was hesitant to give it a try. That was 2 years ago, and now this is the only popcorn I will ever buy!" —barry

Price: $27.98 for 12.5 pounds and $43.75 for 50 pounds.

6. A variety pack of KIND bars you can fill your backpack and/or purse with, to turn you into the type of friend everyone seeks out for snack-based advice.

The variety pack includes four each of KIND's Dark Chocolate Nuts & Sea Salt, Maple Glazed Pecan & Sea Salt, and Dark Chocolate Cinnamon Pecan bars.Promising review: "I've been surviving on these and Quest Bars for the last year, as a third-year medical student. I always have three of these and three of the Quest Bars in my ruck, and will sometimes go through all of them in one day. These last me a while, I don't feel woozy or food coma-y after eating them, and they just taste delicious. I buy them four or five boxes at a time via subscribe & save, which makes them a bit cheaper (and they don't really get stale, if I have a vacation and don't need to eat them)." —D ZPrice: $11.62 (packs of 12 also available in 11 other flavors)
instagram.com

The variety pack includes four each of KIND's Dark Chocolate Nuts & Sea Salt, Maple Glazed Pecan & Sea Salt, and Dark Chocolate Cinnamon Pecan bars.

Promising review: "I've been surviving on these and Quest Bars for the last year, as a third-year medical student. I always have three of these and three of the Quest Bars in my ruck, and will sometimes go through all of them in one day. These last me a while, I don't feel woozy or food coma-y after eating them, and they just taste delicious. I buy them four or five boxes at a time via subscribe & save, which makes them a bit cheaper (and they don't really get stale, if I have a vacation and don't need to eat them)." —D Z

Price: $11.62 (packs of 12 also available in 11 other flavors)

7. A five-pound bag of dehydrated vegetables ready to be added to just about any dish, so you can save your Chopping Hand for an upcoming Karate tournament or woodcutting competition.

Promising review: "This is an entirely universal dried-vegetable mix. It gives my homemade soup a punch when I don't have time for much else, and it rehydrates beautifully. I don't have to spend time cutting up vegetables, and I'm going to use this so much. I think I'll purchase a bigger bag next time." —ADPrice: $41.99 for a five-pound bag, $36.99 for four pounds, and $19.85 for two pounds.
amazon.com

Promising review: "This is an entirely universal dried-vegetable mix. It gives my homemade soup a punch when I don't have time for much else, and it rehydrates beautifully. I don't have to spend time cutting up vegetables, and I'm going to use this so much. I think I'll purchase a bigger bag next time." —AD

Price: $41.99 for a five-pound bag, $36.99 for four pounds, and $19.85 for two pounds.

8. A variety pack of fruit leather you (probably) can't turn into a badass jacket, but you can eat to get your recommended daily intake of fruit.

The variety pack includes eight each of Stretch Island's grape, cherry, apple, raspberry, apricot, and strawberry flavors.Promising review: "These are a favorite in our house, and they are a good deal at only 50 cents a bar. We like the fruit leathers from Trader Joe's, but these are a much better deal and are delivered right to our door. We use them in our lunches, and take them on longer bike rides. I often have one or two in my purse for when my kids need a snack." —MarylandMomPrice: $16.58 (for a 48-count pack)
amazon.com

The variety pack includes eight each of Stretch Island's grape, cherry, apple, raspberry, apricot, and strawberry flavors.

Promising review: "These are a favorite in our house, and they are a good deal at only 50 cents a bar. We like the fruit leathers from Trader Joe's, but these are a much better deal and are delivered right to our door. We use them in our lunches, and take them on longer bike rides. I often have one or two in my purse for when my kids need a snack." —MarylandMom

Price: $16.58 (for a 48-count pack)

9. A three-pound bag of raw almonds from a pesticide-free farm so can respect Mother Nature as you snack sustainably.

Promising review: "These are the best almonds I have ever eaten, by leaps and bounds." —TobaPrice: $24.98 for a three-pound bag and $13.99 for a 1.5-pound bag.
amazon.com

Promising review: "These are the best almonds I have ever eaten, by leaps and bounds." —Toba

Price: $24.98 for a three-pound bag and $13.99 for a 1.5-pound bag.

10. A six-pack of Banza chickpea pasta that'll ~elbow~ its way into all your meals.

If you're a bit skeptical of this new-fangled pasta made of chickpeas, read this review from a chickpea champion. Promising review: "Unlike some of the other pasta alternatives I've tried, Banza holds up well in the fridge (in case you make more than you meant to, or are trying to keep it for leftovers). I'm not gluten-free like some of the other reviewers, but I wanted to try it because it has the half the carbs and double the protein, and I don't think I'll go back to regular pasta after this... it's amazing!" —Amazon CustomerPrice: $22.02
instagram.com

If you're a bit skeptical of this new-fangled pasta made of chickpeas, read this review from a chickpea champion.

Promising review: "Unlike some of the other pasta alternatives I've tried, Banza holds up well in the fridge (in case you make more than you meant to, or are trying to keep it for leftovers). I'm not gluten-free like some of the other reviewers, but I wanted to try it because it has the half the carbs and double the protein, and I don't think I'll go back to regular pasta after this... it's amazing!" —Amazon Customer

Price: $22.02

11. And a six-pack of gourmet garlic marinara for anyone who isn't afraid to get lost in the sauce.

This sauce is made with imported San Marzano tomatoes and doesn't contain added water, tomato paste, or added sugar; it's a pure, pasta experience.Promising review: "It tastes clean and wholesome straight from the jar and, if you fry up some extra veggies and cook it down a bit, it even tastes like the best homemade. I will admit my previous favorite sauce was Prego and all the other jarred varieties, even 'special' and overpriced versions, were lesser. But, right now, Cucina Antica is my brand of choice." —Jessica SalmonsonPrice: $37.99 for the pack of garlic marinara, $37.99 for Spicy Arrabbiata, and $34.44 for tomato basil.
instagram.com

This sauce is made with imported San Marzano tomatoes and doesn't contain added water, tomato paste, or added sugar; it's a pure, pasta experience.

Promising review: "It tastes clean and wholesome straight from the jar and, if you fry up some extra veggies and cook it down a bit, it even tastes like the best homemade. I will admit my previous favorite sauce was Prego and all the other jarred varieties, even 'special' and overpriced versions, were lesser. But, right now, Cucina Antica is my brand of choice." —Jessica Salmonson

Price: $37.99 for the pack of garlic marinara, $37.99 for Spicy Arrabbiata, and $34.44 for tomato basil.

12. A four-pound bag of Bolivian quinoa so you bring the "gold of the Incas" down from the Andean mountains and into your humble pot.

Promising review: "There are so many ways to cook and pair quinoa. As a result, I eat it almost every day, and I cook it for my husband and myself. Yet, most packages are very small (perhaps about 12 oz.) and don't accommodate two people eating quinoa daily. That is why I love this product. It's four pounds of quinoa goodness and certified organic! I even buy this for my family, since my mother prepares meals for my father and three younger siblings. She goes through quinoa even quicker than I!" —Mamba172Price: $18.04
amazon.com

Promising review: "There are so many ways to cook and pair quinoa. As a result, I eat it almost every day, and I cook it for my husband and myself. Yet, most packages are very small (perhaps about 12 oz.) and don't accommodate two people eating quinoa daily. That is why I love this product. It's four pounds of quinoa goodness and certified organic! I even buy this for my family, since my mother prepares meals for my father and three younger siblings. She goes through quinoa even quicker than I!" —Mamba172

Price: $18.04

13. A 12-pack of Soylent shakes because you've already spent enough of your life chewing and the future is now.

Promising review: "I put off trying Soylent because I am a picky eater and wasn't willing to drop $40 on something I may not be able to take two sips of, but I decided to take the risk. I AM SO GLAD THAT I DID! I am now drinking half a bottle of Soylent every morning for breakfast and the other half around 3pm, and it has completely changed my diet for the better." —ljg98Price: $34.00
amazon.com

Promising review: "I put off trying Soylent because I am a picky eater and wasn't willing to drop $40 on something I may not be able to take two sips of, but I decided to take the risk. I AM SO GLAD THAT I DID! I am now drinking half a bottle of Soylent every morning for breakfast and the other half around 3pm, and it has completely changed my diet for the better." —ljg98

Price: $34.00

14. A six-pack of whole wheat breadcrumbs you can put into dish after dish and, in a pinch, use to leave a trail back to the kitchen.

Promising review: "Hard to find Panko in whole wheat. When you do, there are usually only a few boxes. Since I use them to coat food for frying or oven-baking (also in meat loaf, etc.) in place of bread crumbs, I don't want to be running to the store all the time. Buying a multi-pack online through Amazon proves to be the solution. These crumbs are sealed, so they're fresh and the quality is great." —Edward J. VasicekPrice: $15.35 (also available in plain and Italian style)
amazon.com

Promising review: "Hard to find Panko in whole wheat. When you do, there are usually only a few boxes. Since I use them to coat food for frying or oven-baking (also in meat loaf, etc.) in place of bread crumbs, I don't want to be running to the store all the time. Buying a multi-pack online through Amazon proves to be the solution. These crumbs are sealed, so they're fresh and the quality is great." —Edward J. Vasicek

Price: $15.35 (also available in plain and Italian style)

15. A variety pack of allergen-free cookies that'll get you out of the house (to buy another gallon of milk).

The variety pack contains two boxes of double chocolate, two boxes of chocolate chip, one box of snickerdoodle, and one box of gingerbread spice with12 cookies per box. When you find a type of cookie you love, you can buy a six-pack of a single variety (like I do, six boxes of gingerbread spice on the regular).Promising review: "Being allergic to soy, whey, wheat, sulfites, and tree nuts, finding these cookies was a life-changing experience!" —CembalistaPrice: $21.32
instagram.com

The variety pack contains two boxes of double chocolate, two boxes of chocolate chip, one box of snickerdoodle, and one box of gingerbread spice with12 cookies per box. When you find a type of cookie you love, you can buy a six-pack of a single variety (like I do, six boxes of gingerbread spice on the regular).

Promising review: "Being allergic to soy, whey, wheat, sulfites, and tree nuts, finding these cookies was a life-changing experience!" —Cembalista

Price: $21.32

16. A two-pound bag of raw chia seeds to bolster your gut-health through the miracle that is chia seed pudding.

Promising review: "I got these to put in healthy shakes, but I was surprised to learned they can be used for a variety of recipes (even as an egg substitute for people with allergies and/or tummy problems). The price is pretty good, especially when compared to a local health-food store that was about three times more expensive (per ounce) than the prices on Amazon." —Mike In San DiegoPrice: $10
amazon.com

Promising review: "I got these to put in healthy shakes, but I was surprised to learned they can be used for a variety of recipes (even as an egg substitute for people with allergies and/or tummy problems). The price is pretty good, especially when compared to a local health-food store that was about three times more expensive (per ounce) than the prices on Amazon." —Mike In San Diego

Price: $10

17. A five-pound bag of coffee blessed by the Norse Gods that ~must be~ the secret to growing a beard worthy of Valhalla.

Promising review: "I WAS REBORN ON THIS DAY, BIRTHED BY THIS BREW. THE TASTE IS SECOND ONLY TO THE DRAUGHT OF THE OLDEN GODS. TAKE A SIP AND REVEL IN THE TYPHOON FORCE OF THIS CUP... AND BE HUMBLED, MORTAL. AND HYPER. BE GONE WITH YE." —nataliePrice: $79.99
amazon.com

Promising review: "I WAS REBORN ON THIS DAY, BIRTHED BY THIS BREW. THE TASTE IS SECOND ONLY TO THE DRAUGHT OF THE OLDEN GODS. TAKE A SIP AND REVEL IN THE TYPHOON FORCE OF THIS CUP... AND BE HUMBLED, MORTAL. AND HYPER. BE GONE WITH YE." —natalie

Price: $79.99

18. A three-pound bag of organic kidney beans so you can put down the can-opener and start working on a recipe that rivals Kevin Malone's Famous Chili.

Promising review: "I purchased elsewhere for same amount and more money. So glad I’ve found it here." —Keshia LPrice: $15.49 for three pounds and $23.49 for five pounds.
amazon.com

Promising review: "I purchased elsewhere for same amount and more money. So glad I’ve found it here." —Keshia L

Price: $15.49 for three pounds and $23.49 for five pounds.

19. Or four-pound tub of assorted jelly beans to make the chili of your dental nightmares/dreams.

This tub contains all of Jelly Belly's 50 official flavors, with the exception of Chili Mango.Promising review: "If you want your coworkers to like you, you could try being a nice guy/gal. Of course, that is difficult, but I'm here to tell you there is an easier way! Buy a candy or gum dispenser (the quirkier the better), put it in your office, and fill it up with Jelly Bellys. Before you know it, coworkers will be dropping by to 'chat' and saying things like, 'oh, cool duck-shaped candy machine! Do you really just turn his bow tie to get candy? Oh wow, and they're Jelly Belly! My favorite.' The more jelly beans they eat, the nearer you will be to their hearts. Which means you will soon be buying jelly beans in bulk, and that is where this Kirkland jug of jelly beans comes in." —MatthewPrice: $21.98
amazon.com

This tub contains all of Jelly Belly's 50 official flavors, with the exception of Chili Mango.

Promising review: "If you want your coworkers to like you, you could try being a nice guy/gal. Of course, that is difficult, but I'm here to tell you there is an easier way! Buy a candy or gum dispenser (the quirkier the better), put it in your office, and fill it up with Jelly Bellys. Before you know it, coworkers will be dropping by to 'chat' and saying things like, 'oh, cool duck-shaped candy machine! Do you really just turn his bow tie to get candy? Oh wow, and they're Jelly Belly! My favorite.' The more jelly beans they eat, the nearer you will be to their hearts. Which means you will soon be buying jelly beans in bulk, and that is where this Kirkland jug of jelly beans comes in." —Matthew

Price: $21.98

20. A 25-pound bag of old-fashioned rolled oats for anyone who wants the Slow-Digesting Thrill of simultaneously using every eye on their stove to cook oatmeal.

Promising review: "Very well packaged in a double layer of plastic, and the oats were well protected by inserts the company included. I made granola with it and it turned out great. Will definitely return for my regular oat supply and my weekly big granola batch!" —Caitlin HPrice: $34.56 for 25 pounds, $22.79 for 10 pounds, and $14.54 for five pounds.
amazon.com

Promising review: "Very well packaged in a double layer of plastic, and the oats were well protected by inserts the company included. I made granola with it and it turned out great. Will definitely return for my regular oat supply and my weekly big granola batch!" —Caitlin H

Price: $34.56 for 25 pounds, $22.79 for 10 pounds, and $14.54 for five pounds.

21. A six-pound bag of non-GMO coconut sugar that'll make you sing ♪ Pour Six Pounds Of Sugar On Meeeeee ♪ with a measuring spoon as your microphone.

Coconut sugar contains inulin (a type of prebiotic dietary fiber), iron, zinc, B vitamins, and doesn't spike blood-sugar levels as much as white sugar, making it a low-glycemic sweetener suitable for diabetics or anyone who wants a sweetener with something more. Promising review: "We love this organic coconut sugar and highly recommend it to anyone who has type two diabetes. I replaced regular granulated sugar with this coconut sugar in all of my recipes and it does not raise my husband's sugar whatsoever. Excellent product!!" —Tanya TurinoPrice: $24.65 for six pounds and $16.95 for three pounds.
amazon.com

Coconut sugar contains inulin (a type of prebiotic dietary fiber), iron, zinc, B vitamins, and doesn't spike blood-sugar levels as much as white sugar, making it a low-glycemic sweetener suitable for diabetics or anyone who wants a sweetener with something more.

Promising review: "We love this organic coconut sugar and highly recommend it to anyone who has type two diabetes. I replaced regular granulated sugar with this coconut sugar in all of my recipes and it does not raise my husband's sugar whatsoever. Excellent product!!" —Tanya Turino

Price: $24.65 for six pounds and $16.95 for three pounds.

22. A variety box of 48 assorted teas from the UK, because the Brits have your back when you want to brew up a well-steeped storm.

The variety box includes six bags each of Taylor of Harrogate's English Breakfast, Earl Grey, Decaffeinated Breakfast, Lemon & Orange, Pure Assam, Green Tea with Jasmine, Organic Peppermint, and Organic Chamomile teas. Promising review: "This box provides a very good cost-to-tea ratio. What I mean by that is, you get high quality tea for a good price. Most tea in this quality range will cost double this price I believe." —Justin S.Price: $11.13
amazon.com

The variety box includes six bags each of Taylor of Harrogate's English Breakfast, Earl Grey, Decaffeinated Breakfast, Lemon & Orange, Pure Assam, Green Tea with Jasmine, Organic Peppermint, and Organic Chamomile teas.

Promising review: "This box provides a very good cost-to-tea ratio. What I mean by that is, you get high quality tea for a good price. Most tea in this quality range will cost double this price I believe." —Justin S.

Price: $11.13

23. A two-pound bag of organic pumpkin seeds so rich in magnesium you'll be absorbing calcium and converting vitamin D into its usable form all over the place.

Promising review: "This is my second order of Terrasoul pumpkin seeds and I've been very pleased. It's impossible to find these raw seeds in stores. Since I discovered how rich in magnesium they are, I like to sprinkle them on salads, make pumpkin seed butter for toast, and my husband likes them roasted with a little olive oil and sea salt. Terrasoul uses USDA-approved farms and tests for pesticides and pollutants, which makes me more comfortable ordering them. I really love the fact the list of ingredients is just one item: pumpkin seeds. I'll be ordering again in the future." —akreaderPrice: $14.99 for the two-pound bag, $27.99 for four pounds, and $39.99 for six pounds.
amazon.com

Promising review: "This is my second order of Terrasoul pumpkin seeds and I've been very pleased. It's impossible to find these raw seeds in stores. Since I discovered how rich in magnesium they are, I like to sprinkle them on salads, make pumpkin seed butter for toast, and my husband likes them roasted with a little olive oil and sea salt. Terrasoul uses USDA-approved farms and tests for pesticides and pollutants, which makes me more comfortable ordering them. I really love the fact the list of ingredients is just one item: pumpkin seeds. I'll be ordering again in the future." —akreader

Price: $14.99 for the two-pound bag, $27.99 for four pounds, and $39.99 for six pounds.

24. A five-pound bag of Haribo gummy dinosaurs for anyone who has a snack-time hankering as monumental as an extinction-level event.

Eating a bag of these will have different *results* than eating the sugar-free bears you may have heard of...Promising review: "Sooooo delicious that my family is addicted, and it’s way cheaper to buy in a five-pound bag for $20 than the wee bags at $4 each." —CPrice: $18.98 (also available in 10 other shape and flavor varieties)
amazon.com

Eating a bag of these will have different *results* than eating the sugar-free bears you may have heard of...

Promising review: "Sooooo delicious that my family is addicted, and it’s way cheaper to buy in a five-pound bag for $20 than the wee bags at $4 each." —C

Price: $18.98 (also available in 10 other shape and flavor varieties)

25. A variety pack of IZZE sparkling juice so you can crack open a couple of cold ones with the boys (who are leaving The Soda Life behind).

The variety pack includes six cans each of Sparkling Blackberry, Sparkling Grapefruit, Sparkling Clementine, and Sparkling Apple.Promising review: "If you're an Izze fan, it's a beautiful thing to get a case of this stuff delivered directly to your doorstep, for less than it costs if you were to buy it at a bulk goods or wholesaler store!" —NSBPrice: $14.79 (also available in six other flavor packs)
amazon.com

The variety pack includes six cans each of Sparkling Blackberry, Sparkling Grapefruit, Sparkling Clementine, and Sparkling Apple.

Promising review: "If you're an Izze fan, it's a beautiful thing to get a case of this stuff delivered directly to your doorstep, for less than it costs if you were to buy it at a bulk goods or wholesaler store!" —NSB

Price: $14.79 (also available in six other flavor packs)

26. A 100-count care package of snacks and candies that'll turn your house into The Cool House everyone wants to slumber-party at.

Promising review: "My two teenagers (15 & 18) with huge appetites loved this box full of goodies! Once they received the box, they ripped into it before I even got home from work. It was nice to see the smiles on their faces, when I came in. They have friends coming over all the time, too, so this should keep everyone snack-happy for a while. Thanks, for a brilliant idea on a single-mom budget." —ElizabethPrice: $59.95
amazon.com

Promising review: "My two teenagers (15 & 18) with huge appetites loved this box full of goodies! Once they received the box, they ripped into it before I even got home from work. It was nice to see the smiles on their faces, when I came in. They have friends coming over all the time, too, so this should keep everyone snack-happy for a while. Thanks, for a brilliant idea on a single-mom budget." —Elizabeth

Price: $59.95

27. And a gallon of pure maple syrup guaranteed to make your pancakes more cake than pan.

Promising review: "Growing up in Vermont, I never had anything but the real stuff. I even tapped trees and boiled sap to make maple syrup, as a teenager. I've got to say, this is 100% pure the Real Deal." —Kern R. GagePrice: $53.99 for a gallon and $29.99 for a half gallon.
amazon.com

Promising review: "Growing up in Vermont, I never had anything but the real stuff. I even tapped trees and boiled sap to make maple syrup, as a teenager. I've got to say, this is 100% pure the Real Deal." —Kern R. Gage

Price: $53.99 for a gallon and $29.99 for a half gallon.

Pass the syrup, please.

YouTube / Via youtube.com

The reviews for this post have been edited for length and clarity.

Shopping for something specific? Check out BuzzFeed Reviews to find the best things for every budget!