back to top
Food

32 Whole Foods Products That Our Readers Swear By

"I just like the taste of saving money."

Posted on
Alice Mongkongllite / BuzzFeed

We recently asked people from the BuzzFeed Community to share their favorite Whole Foods products that are worth the money. Here are their best responses:

Vanity Fair / Via giphy.com

1. 365 Peanut Butter

instagram.com

"It's still a bit of a splurge, but hands down the best value I've found for a true natural peanut butter- ingredients are peanuts and salt. I don't have to feel like one of my two-year-old's favorite foods is full of unnecessary ingredients."

alyssah4d5a15276

"It's so cheap and the best natural peanut butter around! Tastes so raw and delicious."

—Sarah V., Email

2. Fresh-Cut Flowers

instagram.com

"They're always gorgeous and get tons of compliments. I spent the same amount of money for a beautiful bouquet at my local Whole Foods as I did on a dinky carnation and baby's breath at a small town grocery store. I will never make that mistake again."

—Jenny S., Facebook

3. Good Soap

"It’s only available at Whole Food Market. It’s long-lasting and makes a lot of suds. The bars are $2.00 each or 3 for $6.00."—Christine P., Email
goodsoap.com

"It’s only available at Whole Food Market. It’s long-lasting and makes a lot of suds. The bars are $2.00 each or 3 for $6.00."

—Christine P., Email

4. 365 Olive Oil

"You can usually catch it on sale at $5.99, but even full price at $6.99, it's a steal! Cheaper than a bottle at Wal-Mart of the same size." —Brandy G., Email
amazon.com

"You can usually catch it on sale at $5.99, but even full price at $6.99, it's a steal! Cheaper than a bottle at Wal-Mart of the same size."

—Brandy G., Email

5. Meatless Monday

instagram.com

"You fill up the salad bar plate with as much food as you can carry, and it's only 8 bucks! It usually lasts me about three meals because I load that baby to the brim."

—Easha N., Facebook

*Whole Foods has confirmed that although Meatless Monday deals aren't offered at every single location, "it’s very common for stores to run regular specials and sales unique to their location." Make sure to check with your local Whole Foods about the deal!

6. 365 Oreos

"They ruined me for regular Oreos forever. Especially around the holidays when they have the candy cane ones!" —Madison N., Facebook

"They ruined me for regular Oreos forever. Especially around the holidays when they have the candy cane ones!"

—Madison N., Facebook

7. Annual Beauty Bag

"For the past three years during their Beauty Week in March, they offer tons of great skincare products in a cute bag for $18 (retail $90). Wish they did them more often!"—Anne Phillips B., Facebook
wholefoodsmarket.com

"For the past three years during their Beauty Week in March, they offer tons of great skincare products in a cute bag for $18 (retail $90). Wish they did them more often!"

—Anne Phillips B., Facebook

8. Special Order Cakes

"Around here, a kid's birthday cake at a bakery is an arm and a leg, but my son's last cake was $40 at Whole Foods and exactly the Super Mario Brothers design he hoped for -- plus delicious!" —ktsummer
buzzfeed.com

"Around here, a kid's birthday cake at a bakery is an arm and a leg, but my son's last cake was $40 at Whole Foods and exactly the Super Mario Brothers design he hoped for -- plus delicious!"

ktsummer

9. Toothpaste

instagram.com

"I recently made the switch to using cruelty free products and not buying from companies that test on animals. Whole Foods is the only physical store that sells toothpaste made by brands that are cruelty free."

ecmsquared

10. Vital Farms Organic Eggs

"This is a great option for those living in a city who want those farm fresh, organic and ethical eggs. They're a little pricier but it's worth it!"—meganm43203199e
vitalfarms.com

"This is a great option for those living in a city who want those farm fresh, organic and ethical eggs. They're a little pricier but it's worth it!"

meganm43203199e

11. 365 Coconut Oil

"I have super thick natural hair and it helps detangle. Plus, it's really awesome to cook popcorn with!"—puglover63
365bywholefoods.com

"I have super thick natural hair and it helps detangle. Plus, it's really awesome to cook popcorn with!"

puglover63

12. Toilet Bowl Cleaner

"It smells so good it's fucking unreal."—greymond
amazon.com

"It smells so good it's fucking unreal."

greymond

13. Fresh Seafood

"Their seafood station is so fresh and clean that it doesn't even smell fishy. Now when I go to other supermarkets their fish stations make me gag from the smell!"—luisag4cbbde4a1
Stephen Chernin / Getty Images

"Their seafood station is so fresh and clean that it doesn't even smell fishy. Now when I go to other supermarkets their fish stations make me gag from the smell!"

luisag4cbbde4a1

14. Breakfast At The Buffet Bar

instagram.com

"Get the French toast with berry compote, get the scrambled egg burrito, get the home fries, and while you're at it, throw some butter chicken in there too. BECAUSE YOU CAN."

kaitym4e3f2ed0d

15. Quality Confection Dark Chocolate Sea Salt Caramels

"They are around $8.99 and are in a kinda small sized tub BUT they are the most amazing chocolates I have every had. Every time I get them, they are gone within two days."—sydneyyy34
buzzfeed.com

"They are around $8.99 and are in a kinda small sized tub BUT they are the most amazing chocolates I have every had. Every time I get them, they are gone within two days."

sydneyyy34

16. 365 Cereal

"In NYC, it's so much cheaper than regular cereal in regular supermarkets!"—exlibris00
wholefoodsmarket.com

"In NYC, it's so much cheaper than regular cereal in regular supermarkets!"

exlibris00

17. Health-Ade Kombucha

instagram.com

"It's more expensive than the others but goes on sale a lot. It's the cleanest kombucha I've ever tasted."

mfriley3

18. Cheese section

"They have baskets of "scrap" cheese that was too small to sell normally--$4 or less for some really fancy cheese!"—leahj4fbd86560"Whole Foods is currently the only U.S. distributor of Uniekass Robusto Gouda (aka-my all time fave cheese). I make weekly trips to satisfy my addiction for this cheese!"—Grace Brady, Facebook
wholefoodsmarket.com

"They have baskets of "scrap" cheese that was too small to sell normally--$4 or less for some really fancy cheese!"

leahj4fbd86560

"Whole Foods is currently the only U.S. distributor of Uniekass Robusto Gouda (aka-my all time fave cheese). I make weekly trips to satisfy my addiction for this cheese!"

—Grace Brady, Facebook

19. 365 Organic Short Grain Brown Rice

"I've tried other brands of short grain brown rice and they never measure up to it. It consistently cooks to the perfect texture and has just the right amount of natural sweetness."—meredithh445eb9dc8
wholefoodsmarket.com

"I've tried other brands of short grain brown rice and they never measure up to it. It consistently cooks to the perfect texture and has just the right amount of natural sweetness."

meredithh445eb9dc8

20. Meal Deals From Ready-To-Eat Food Area

instagram.com

"Their meal deals with an entree and 2 sides for $8-$11. When I'm tired after class I stop by - salmon, salad and pasta for $9! Make sure to check with your local Whole Foods for weekly schedules!"

lindseyp4f2b184e4

21. Harmless Harvest Coconut Water

"It is raw, which gives it a much better taste than pasteurized coconut water. It also makes it quite expensive, but it is totally worth the money for a quality product."—lexis4bca61e1d
Courtesy of Harmless Harvest

"It is raw, which gives it a much better taste than pasteurized coconut water. It also makes it quite expensive, but it is totally worth the money for a quality product."

lexis4bca61e1d

22. Bulk Food

"No matter what recipe you're dreaming of, WF's bulk bar is the fastest way to make sure you only buy as much as you need -- not $12 on a prepackaged bag of raw walnuts."—Matilda S., Email"It's especially great if you live alone or shop for one." —Mia V., Email
Flickr: tylercipriani

"No matter what recipe you're dreaming of, WF's bulk bar is the fastest way to make sure you only buy as much as you need -- not $12 on a prepackaged bag of raw walnuts."

—Matilda S., Email

"It's especially great if you live alone or shop for one."

—Mia V., Email

23. 365 Organic Ketchup

"At $2.69, it's so worth the money. Heinz and other store brands charge way more for the big bottle of organic ketchup. Also, it tastes the best (then again, maybe I just like the taste of saving money)."—Thomas D., Email
wholefoodsmarket.com

"At $2.69, it's so worth the money. Heinz and other store brands charge way more for the big bottle of organic ketchup. Also, it tastes the best (then again, maybe I just like the taste of saving money)."

—Thomas D., Email

24. Cape Cod Select Frozen Cranberry

"They are awesome for my daily smoothies. The quality stands out next to any other frozen cranberries, and trust me, I've tried them all. Go cranberries!"—Kayla V., Email
capecodselect.com

"They are awesome for my daily smoothies. The quality stands out next to any other frozen cranberries, and trust me, I've tried them all. Go cranberries!"

—Kayla V., Email

25. 365 Pasta

"It's a major part of my diet, and it's often cheaper than from other places." —Helene C., Email
365bywholefoods.com

"It's a major part of my diet, and it's often cheaper than from other places."

—Helene C., Email

26. Ataulfo/Champagne mangoes

"I almost never see this type of mango at other grocery stores, even the ones that carry a lot of specialty and/or organic produce. These mangoes at Whole Foods are always in good supply when they're in season. They're usually priced at 5 for $5 or 2 for $3."—Erin L., Email
champagnemango.com

"I almost never see this type of mango at other grocery stores, even the ones that carry a lot of specialty and/or organic produce. These mangoes at Whole Foods are always in good supply when they're in season. They're usually priced at 5 for $5 or 2 for $3."

—Erin L., Email

27. Sriracha Tortilla Chips

"They taste almost like fried wonton and the seasoning is so good! And if you're trying to be healthy and have a bland salad for lunch or dinner, crush up a few of these chips and put them on your salad."—Robin J., Email
instacart.com

"They taste almost like fried wonton and the seasoning is so good! And if you're trying to be healthy and have a bland salad for lunch or dinner, crush up a few of these chips and put them on your salad."

—Robin J., Email

28. Beyond Meat Burgers

instagram.com

"They look, taste, smell and even sizzle like a real hamburger patty. It's got loads of plant-based protein and best of all — it's soy free, which I try to limit in my meatless intake. While I am not 100% vegetarian, I actually crave these just as much as real meat."

—Katlyn M., Email

29. Frozen Salmon

instagram.com

"They have a six pack of frozen salmon filets that are a pretty good deal for the quality and price. Good for fast dinners when I'm being good to myself."

—Katie B., Facebook

30. Strauss Egg Nog

facebook.com

"I think it's around $7 a bottle. Worth every penny with its creamy perfectly spiced taste. Delicious with Brandy."

julienansonp

31. Droste Dutch Process Cocoa

"It adds a lot of flavor to chocolate things and smells amazing! Like, it's sad after we run out of it and I need to use normal cocoa in my chocolate cake."—Anna S., Email
amazon.com

"It adds a lot of flavor to chocolate things and smells amazing! Like, it's sad after we run out of it and I need to use normal cocoa in my chocolate cake."

—Anna S., Email

32. Uncle Eddies Vegan Cookies

"I'm not even vegan and think they're delicious!"—mariar25Note: Submissions have been edited for length and/or clarity.

"I'm not even vegan and think they're delicious!"

mariar25

Note: Submissions have been edited for length and/or clarity.

Want to be featured in similar BuzzFeed posts? Follow the BuzzFeed Community on Facebook and Twitter!

Top trending videos

Watch more BuzzFeed Video Caret right

Top trending videos

Watch more BuzzFeed Video Caret right
The best things at three price points