back to top
Style

Do You Know How Much Makeup Actually Costs?

No cheating.

Posted on
  1. How much do all of these lipsticks cost together?

    Augusta Falletta / BuzzFeed
    $24
    $68
    $58
    $45
    Correct!
    Wrong!

    All together these cost $58.

    MAC lipstick costs $17, Bite Beauty costs $24, and Urban Decay costs $17.

    All together these cost $58.
    Via Augusta Falletta / BuzzFeed
  2. How much do all of these nail polishes cost?

    Augusta Falletta / BuzzFeed
    $21
    $29.50
    $48
    $44.50
    Correct!
    Wrong!

    When you add them up, these polishes cost $44.50.

    Julep polish costs $14, JinSoon costs $18, and OPI Infinite Shine costs $12.50.

    When you add them up, these polishes cost $44.50.
    Via Augusta Falletta / BuzzFeed
  3. How much do all of these lip products cost?

    Augusta Falletta / BuzzFeed
    $20
    $15
    $10
    $5
    Correct!
    Wrong!

    Add ’em up and these products cost $20.

    Nivea lip balm is $2.50, Maybelline Color Jolt is $10, and Jack Black lip balm is $7.50.

    Add ’em up and these products cost $20.
    Via Augusta Falletta / BuzzFeed
  4. How much do all of these hair products cost?

    Augusta Falletta / BuzzFeed
    $108
    $88
    $58
    $78
    Correct!
    Wrong!

    If you bought all of these products together, you'd be spending $88.

    Amika dry shampoo costs $22, Viviscal hair growth treatment costs $50 for a one-month supply, and Bumble and Bumble hairspray costs $16.

    If you bought all of these products together, you'd be spending $88.
    Via Augusta Falletta / BuzzFeed
  5. How much does all of this eye makeup cost?

    Augusta Falletta / BuzzFeed
    $36
    $27
    $54
    $18
    Correct!
    Wrong!

    Buy these three things together at the makeup counter and you'll be spending $54.

    LOC eyeshadow stick is $10, Urban Decay 24/7 eyeliner is $20, and Nudestix eyeshadow is $24.

    Buy these three things together at the makeup counter and you'll be spending $54.
    Via Augusta Falletta / BuzzFeed
  6. How much do these bottles of nail polish cost all together?

    Augusta Falletta / BuzzFeed
    $21.50
    $25.50
    $18.50
    $32.50
    Correct!
    Wrong!

    These polishes cost $25.50.

    Orly Breathable polish costs $9, OPI costs $8.50, and Sally Hansen Miracle Gel costs $8.

    These polishes cost $25.50.
    Via Augusta Falletta / BuzzFeed
  7. How much do all of these drugstore products cost?

    Augusta Falletta / BuzzFeed
    $19
    $25
    $16
    $21
    Correct!
    Wrong!

    Put them together and these products cost $21.

    All of these products are from Revlon. The lipstick costs $5, the mascara $6, and the eyeliner $10.

    Put them together and these products cost $21.
    Via Augusta Falletta / BuzzFeed
  8. How much do all of these products cost?

    Augusta Falletta / BuzzFeed
    $68
    $86
    $58
    $94
    Correct!
    Wrong!

    All of these products together cost $86.

    Aquation cleanser costs $9, Bumble and Bumble powder costs $27, and J.One cream costs $50.

    All of these products together cost $86.
    Via Augusta Falletta / BuzzFeed
  9. How much do all of these skin products cost?

    Augusta Falletta / BuzzFeed
    $29
    $53
    $59
    $35
    Correct!
    Wrong!

    All together, these products cost $53.

    The CoverGirl CC cream costs $9, the NYX concealer costs $12, and the Naked Flushed palette costs $32.

    All together, these products cost $53.
    Via Augusta Falletta / BuzzFeed
  10. How much do all of these products cost?

    Augusta Falletta / BuzzFeed
    $59
    $36
    $83
    $73
    Correct!
    Wrong!

    Buy all of these products together and you'll be spending $73.

    The Naked Skin foundation is $40, the MAC concealer is $20, and the L'Oréal foundation is $13.

    Buy all of these products together and you'll be spending $73.
    Via Augusta Falletta / BuzzFeed

Do You Know How Much Makeup Actually Costs?

You're probs spending more of your money on wine than makeup.

That, or you're blindly swiping your credit card when you're at Sephora. Either way, sounds like you're having a great time not worrying about ca$h money.

Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app
You care more about the quality of the makeup you're buying than the number on the receipt.

You know your priorities in life, and your cash flow to the makeup aisle isn't one of 'em.

Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app
Think about having your mail sent to Sephora, because you're probs living there.

You know exactly how much each piece of makeup costs, and you're great at budgeting. That, or you googled every answer on this quiz. Ain't no shame in that, though.

Take quizzes and chill with the BuzzFeed app.
Get the app

Thumbnail Credit: @beautymemes.

Every. Tasty. Video. EVER. The new Tasty app is here!

Dismiss